Vali Kocatepe ''Eti Gümüş'ü'' Gezdi

Vali Kocatepe ''Eti Gümüş'ü'' Gezdi
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu ile birlikte Eti Gümüş A.Ş Genel Müdürü Ergün Kılıç'ı ziyaret etti.

Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu ile birlikte Eti Gümüş A.Ş Genel Müdürü Ergün Kılıç'ı ziyaret etti.


Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğg. Sami Fındıkoğlu ile birlikte fabrikayı gezerek incelemelerde bulundu ve Genel Müdür Ergün Kılıç'tan bilgiler aldı.
Ergün Kılıç yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi: Eti Gümüş A.Ş.'de özelleştirme sonrası başlatılan, kapasite ve verim artışı sağlayacak olan yeni teknoloji ürünü yatırımlar süreci devam etmekte olup; halen devam ediyor. 2009 yılında yeni yatırımlarla, gümüş cevherinin 10–15 mikron boyutuna öğütülmesi ve metal kazanma veriminin % 70–75 seviyesine çıkması hedeflenmiş olup, yıllık 1.500.000 – 2.000.000 ton civarında olan açık ocak tüvenan cevher üretimini 5.000.000 ton düzeyine çıkaracak makine parkının oluşturulması sağlandı.
Mevcut 200 ton/saat kapasiteli Kırma-Eleme tesisi yanında 470 ton/saat kapasiteli yeni bir Kırma-eleme tesisinin proje, montaj ve inşaat çalışmaları tamamlanarak devreye alınmış, halen çalışan 4 adet bilyalı değirmene ilave olarak, 5.ci bilyalı değirmenin montajı tamamlanmış; ilave 74 mikron ayırma kapasiteli yeni siklon sistemi entegre edilmiştir. Sistemde ultra ince öğütme yapacak olan 2 adet VTM ve mevcut 32 adet SMD Dik değirmen grubuna ilave olarak 16 adet SMD değirmenin inşaat ve montaj çalışmalarına başlanmıştır.
Mevcut 24 metre çaplı 5 adet Tikiner tankı yanında, 37 metre çaplı 5 yeni Tikiner tankı yapımı tamamlanarak işletmeye alınmıştır. 450 ton/saat kapasiteli 6 adet ince ve 6 adet pres filtreyi içeren yeni Filtrasyon ünitesinin yapımı, halen çalışmakta olan İzabe ünitesi yanında bir adet Dore fırın, bir adet Potalı fırın ve 36 adet elektroliz hücresini kapsayan yeni bir izabe ünitesinin yapımı tamamlanmış olup devreye alınmıştır.
Kapasite artışına paralel olarak enerji ihtiyacını karşılayacak 50 MVA Trafo merkezi ve Şalt sahası ile yeni enerji nakil hatlarının yapımı çalışmaları tamamlanmış olup; devreye alınmıştır.
Ortalama 650 ton/saat'e çıkarılan kapasiteyi karşılayacak ilave Atık barajı sistemi proje ve ÇED raporu çalışmaları tamamlanmış olup 2010 yılı içerisinde inşaatına başlanacak. LNG kullanımına geçilmesini sağlamak amacıyla kurulmuş olan LNG istasyonu inşaatı tamamlanarak devreye alınmıştır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com