Vali Yılmaz: "Üniversite öğrencileri, Frigya bölgesinin gönüllü elçileri olmalı"

Vali Yılmaz: "Üniversite öğrencileri, Frigya bölgesinin gönüllü elçileri olmalı"
Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) Toplantısı, Küta

Toplantıda konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, birliğin faaliyetleriyle alakalı protokole bilgiler verdi. Yılmaz, "Bildiğiniz gibi, Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar illerimizde kurulan bu birlik, Frigya Vadisi'nin turizme kazandırılması ile ilgili bu güne kadar yapmış olduğu çalışmaları, bundan sonra da aynı şekilde devam ettirecektir.Bu bağlamda bugün encümenimiz ile beraber özellikle birliğimize kaynak oluşturma noktasında, İl Özel İdarelerimizden aktarılan paylar ile birlikte kalkınma ajanslarımızdan da sağladığımız kaynaklarla beraber çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz ay aldığımız ve bugün teferruat ve detaylarını görüşecek olduğumuz destek ve hibeler üzerine projelerimizi masaya yatıracak ve değerlendirmeye alacağız. Kalkınma ajanslarımıza da başvuru süresi bitimine 1 aylık bir süre kaldı. Bu süre içinde yapılacak başvuruları da bugün görüşeceğiz. Özellikle bölgenin tanıtılması amacına yönelik olarak, Türkiye'nin ve dünya'nın çeşitli bölgelerinden gelen misafirlerimize hitaben, özellikle üniversite öğrencilerimizin, vadinin tanıtılması ile ilgili birer gönül elçisi olarak yetiştirilmesi için üniversitelerimiz ile iş birliği yapacak, gençlerimize boş zamanlarında ve sosyal faaliyet olarak ihtiyaçlarını desteklemek maksadıyla bölge gezileri ile yapılması planlanan bir takım aktivitelerin kararını vereceğiz. Bunlar ile ilgili komite oluşturup uzman arkadaşlarımızdan da istifade etmek suretiyle nihai kararı vermiş olacağız. Böylelikle bizim amacımız değişik enstrümanları kullanmak suretiyle bölgenin tanıtılması ve her şart ve imkanda ne varsa bunun hayata geçirilmesidir. O nedenle bölgemizde ki üniversitelerinde katkılarını düşündüğümüz zaman, üniversiteli gençlerimizin ilgi ve talepleri doğrultusunda tanıtıma katkı sağlayacaklarını ümit ediyorum. Yaptığımız bu toplantının bölgelerimize ve üzerinde yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Toplantı gündeminde yer alan; Frigya Vadilerinin tanıtımı amacıyla Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar İllerindeki Üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik düzenlenecek olan gezi ve yürüyüş etkinliği için organizasyon komitesinin belirlenmesi, Frig Vadisinin tanıtımı ile ziyaretçilerin ve halkın ihtiyaçlarının karşılanması konularında yapılacak çalışmalara yönelik proje hazırlatılarak kalkınma ajansına sunulması konuları görüşüldü.

Toplantıya Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ve Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ile birlik yönetim kurulu üyeleri, ilgili illerin il özel idaresi genel sekreterleri ve müze müdürleri katıldı.  (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com