Vali'den "kamp" açıklaması

Vali'den "kamp" açıklaması
Hatay Valisi Lekesiz, CHP milletvekillerinin alınmadıklarını iddia ettiği kampı bakanların da ziyaret etmediğini söyledi.
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, tüm kurumların temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, ülkelerinden kaçarak Hatay'a gelen Suriyelilere ilişkin, çeşitli zamanlarda basında yer alan iddiaları değerlendirdi.
 
''Ambulansla silah, uçakla terörist taşıdılar'', ''Tarifeli uçakla 50 terörist ithal ettik'' başlıklı haberlere ilişkin Lekesiz, ''İddiada ismi geçen Nass Havayolları Şirketi'ne ait uçakların yolcularının uçaktan inişten Hatay Havaalanı'ndan ayrılıncaya kadarki görüntü kayıtları ile yolcu isim listesinin incelenmesi neticesinde iddiayı doğrular nitelikte herhangi bir kayda rastlanılmamıştır'' dedi.
 
Ambulanslarla Suriye'ye mühimmat taşımanın söz konusu olmadığını dile getiren Lekesiz, ''Ambulansların Suriye topraklarına girerek hasta alması, mühimmat, teçhizat ve silah taşıması da hukuken ve fiilen mümkün değildir. Araç Takip Sistemi üzerinde yapılan inceleme neticesinde herhangi bir sınır ihlalinin bulunmadığı tespit edilmiştir'' diye konuştu.
 
Esnafın tehdit edildiği iddiaları
 
Bazı sığınmacıların Hatay'da esnafı tehdit ettiği, hiç para ödemeden hizmet satın aldığı haberlerine ilişkin sunları söyledi:
 
''Hatay halkı son derece duyarlı ve bilinçlidir. Her türlü olumsuzluğu 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat telefonlarına iletmektedirler. İddialarla ilgili olarak bugüne kadar 155 ve 156 numaralı telefonlara ve kolluk birimlerimize herhangi bir ihbar veya müracaatın yapılmadığı anlaşılmıştır. Ayrıca esnaf odaları (HESOB, ATO vb. esnaf örgütleri) temsilcileri ile yapılan şifahi görüşmelerde kendilerine de böyle müracaatın veya şikayetin olmadığı bilgisi alınmıştır.''
 
CHP milletvekillerinin kampa alınmadığı iddiaları
 
Bazı CHP milletvekillerinin Apaydın Konaklama Merkezine alınmadıklarına ilişkin iddiaları da değerlendiren Lekesiz, ''Bahsi geçen kampta kalan misafirler güvenlik endişesi ile ziyaret edilmeyi arzu etmemektedirler ve bu zamana kadar da ziyaret talebinde bulunanların bu durumu anlayışla karşılamaları arzumuz kendilerine iletilmiştir. Bu nedenle bahsi geçen kampı Sayın Bakanlar olmak üzere iktidar-muhalefet hiçbir milletvekili ziyaret etmemiştir'' dedi.
 
Haberde ismi geçen ve heyete Arapça olarak ''Bunları kıtır kıtır doğrayacaksınız'' diye bağırdığı iddia edilen bir gencin merkezinden dışarıya çıktığına ve heyet ile konuştuğuna dair herhangi bir kamera görüntüsüne ulaşılamadığını kaydetti.
 
Lekesiz, haberde ismi geçen, üzerinde askeri kıyafet bulunan 35 yaşlarında Ebu Hüseyin Naimi isimli bir Suriyeli'nin Apaydın Kampı'nın kayıtlarında bulunmadığını söyledi.
 
Biz yüzyılların sevgi, barış ve derin hoşgörü anlayışının merkeziyiz
 
Hatay'a El Kaide bağlantılı bazı sığınmacıların yerleştiğini ve imamlara daha radikal söylemler için baskı yaptıkları şeklindeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu anlatan Vali Lekesiz, açıklamalarından sonra esnaftan bazılarının ''Benden alışveriş yapıp paramı vermediler'' dedirtebileceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
''Lütfen böyle yapmayalım. Biz yüzyılların sevgi, barış ve derin hoşgörü anlayışının merkeziyiz. Bize yakışan, büyüklüğümüze yakışan, büyük millet olmaya yakışan zor günler yaşayan komşularımıza kılığına kıyafetine, yerel giysisine, kültürel tarzına takılmayıp onlara iyi ev sahipliği yapmaktır. Bu yaklaşım, misafirlerimizin yanlışlıklarını görmeme anlayışı değildir. Bir yandan büyük milletimize yakışır şekilde misafirlerimize uygun ev sahipliğini yaparken, diğer yandan da her biri bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olan kendi vatandaşlarımızın bir tanesinin dahi dişine taş değmemesi, burnunun kanamaması için gerekli güvenlik önlemlerini alacağız, alıyoruz.''  (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com