Validen Tarihi Şahruk Köprüsünde İnceleme

Validen Tarihi Şahruk Köprüsünde İnceleme
Kızılırmak üzerinde ulaşımı sağlayan Selçuklu eseri Şahruk köprüsünde incelemelerde bulundu.

Kayseri Valisi Mevlüt Bilici 14'üncü yüzyılda yapılan ve halen Kızılırmak üzerinde ulaşımı sağlayan Selçuklu eseri Şahruk köprüsünde incelemelerde bulundu.

Vali Mevlüt Bilici ve beraberinde Karayolları 6'ncı Bölge Müdürü Mustafa Karademir, Jandarma Komutanı Albay Yusuf Kenan Topçu, Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata, Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdür Vekili Mustafa Kurd, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy ile birlikte Sarıoğlan İlçesi'nde Şahruk Köprüsünde incelemelerde bulundu.

Daha önce İl Koordinasyon Kurul toplantısında ağır vasıta araçlarının geçişi nedeniyle yıprandığı ileri sürülen Şahruk Köprüsü ile ilgili olarak yerinde incelemelerde bulundu. Günümüzde de kullanılan köprüde yapılan incelemelerde, ağır tonajlı araçların çok sık geçmesinden dolayı yeni bir köprüye ihtiyaç olduğu dile getirildi. Vali Bilici, "Bu ecdat yadigarı köprüyle ilgili gereken her türlü girişimde bulunacağız" dedi.

ŞAHRUK KÖPRÜSÜ

Sarıoğlan İlçesi, Karaözü beldesi girişinde bulunan, 14'üncü yüzyılın başında yaptırılan ve 1538-1539 tarihlerinde onarılan Şahruk Köprüsü kesme taştan yapılmış. Sekiz kemerlidir. Ortada yüksek sivri bir kemer, onun yanında da gittikçe alçalan beş kemer daha bulunmaktadır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com