Valiler Borsa'da Gong vurdu!

Valiler Borsa'da Gong vurdu!
Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Encümen toplantısı için Kütahya'ya gelen Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar tarafından 1700 yıl önce Aizonai'de açılmış olan Borsa'da davulla g

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği Encümen toplantısı için Kütahya'ya gelen Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar tarafından 1700 yıl önce Aizonai'de açılmış olan Borsa'da davulla gong vuruşu yapıldı.
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi tarafından yapılan organizasyonla Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar'a Dünyanın ilk borsası Aizanoi Antik Kentinde bulunan Borsa'da gong vuruşu yaptırıldı. M.S. 2.yüzyılın 2. yarısında tahıl pazarı olarak kullanılmış olan 1971 yılında kazısı yapılan borsa binasının kısmen onarılan duvarlarında M.S. 4.yüzyılın başlarında İmparator Diocletian'ın 304 yılında enflasyonla mücadele için yaptığı ücret tespitlerinin bir kopyası olduğunu ifade eden Vali Kenan Çiftçi; “Bu yazıtta imparatorluk pazarlarında satılan tüm malların fiyatları yer almaktadır” dedi.
Daha sonra bölgeyi gezen Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi ve beraberindeki heyete Kütahya Müze Müdürü Metin Türktüzün tarafından bilgiler verildi.
Gong vuruşundan sonra Kütahya Valisi Kenan Çiftçi tarafından Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar'a günün anısına belge takdim edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com