Valla Kanyonu'nda 6 Kişinin yaşam savaşı

Valla Kanyonu'nda 6 Kişinin yaşam savaşı
Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi yakınlarındaki Valla Kanyonu’nda giren 2’si kadın 6 kişilik gruptan bir süre sonra kayboldukları haberi geldi. Yetkilileri arayan ve 1 arkadaşlarının hayatını kaybettiğini belirten grubun bulunduğu bölge helikopterle yapılan

Ramazan Bayramı tatilini geçirmek üzere İstanbul’dan Kastamonu’ya gelen 2’si kadın 6 kişilik grup, 12 kilometre uzunluğu ile dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Valla Kanyonu’nda yürüyüşe çıktı. Bir süre sonra yönlerini kaybeden gruptakiler, telefonla ulaştıkları yetkililerden yardım istedi. Geçirdikleri bir kaza sonucu bir arkadaşlarının yaşamını yitirdiğini belirten tatilcilerin kurtarılması için Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz başkanlığında kriz masası oluşturuldu. Mahsur kalan tatilcilerin yerlerinin tesbit edilip, kurtarılmaları için havadan ve karadan kurtarma ekipleri harekete geçirildi. Pınarbaşı Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz, ihbar telefonu üzerine hızla arama kurtarma faaliyetlerinin başlatıldığını söyledi. Kendilerine yapılan yardım çağrısında tatil için gelen 6 kişilik gruptan 1 kişinin yaşamını yitirdiğinin belirtildiğini söyleyen Başkan Yılmaz, kazazedelerin helikopterdeki görevliler tarafından yerlerinin tesbit edildiğini ancak kötü hava koşulları nedeniyle havadan kurtarılmalarının mümkün olmadığını kaydetti. Başkan Mehmet Yılmaz, mahsur kalan kişilere geceyi geçirmeleri için helikopterden yaşamsal malzemeler atıldığını, arama kurtarma çalışmalarının sabah erken saatlerde hem havadan hem de karadan yapılacağını bildirdi.

2 YIL ÖNCE 12 KİŞİ, 22 SAAT SONRA KURTARILMIŞTI

2010 yılında da Valla Kanyonu’na yürüyüş için çıkan 12 kişi kaybolduktan 22 saat sonra İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Kastamonu Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler tarafından kurtarılmıştı.

YOĞUN SİS ENGELİ

Kastamonu Vali Yardımcısı Atila Kantay, Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu’nda mahsur kalan 6 kişiyle ilgili, ”Sabah saatlerinde helikopter bölgeye sis nedeniyle iniş yapamadığından kurtarma ekipleri kanyona karadan giriş yapacaklar” dedi.

Atila Kantay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir sis çanağının içinde bulunduklarını, jandarma arama kurtarma timlerinin olduğu helikopterin bölgede keşif uçuşu yaptığını söyledi.

Helikopterin bölgeye inemediğini vurgulayan Kantay, şunları kaydetti: ”Tek yol Kastamonu’ya gidip mahsur kalan vatandaşların yanına karadan gitmek. Helikopter bölgeye sis nedeniyle iniş yapamadığından kurtarma ekipleri kanyona karadan giriş yapacaklar. Timlerimizin hazırlıkları tamamlanıyor. Onlar da mahsur kalan vatandaşlarımızın Muratbaşı köyünden girdiği noktadan hazırlıları yapıyorlar.

Hava ikmal yoluyla yardımcı olan pilotlarımız da buradalar. Hava açtığı anda uçuşa geçecekler. Üç koldan hazırlıklarımız devam ediyor. Hava ve karacılar, ne olursa olsun hazırlıklarına başladılar. Karadan dünkü vatandaşlar oraya tahmin ediyoruz ki 4-5 saatte ulaşmışlar. Kurtarma timlerimiz 3 saatte ulaşırlar. Saat 10.00 ile 11.00 gibi ulaşmayı planlıyoruz.

Ancak timlerimizin ulaşması ayrı, mahsur kalanların getirilmesi farklı bir olaydır.” -”Üşümeye başlamışlar”- Kantay, timlerle vatandaşlara ulaştıktan sonra tekrar irtibat kuracaklarına işaret ederek, şöyle konuştu: ”Onları geldikleri yoldan kurtaracağız. Yahut helikopterin inme imkanı olursa, zor ihtimal ama helikopter yoluyla almaya çalışacağız. Bugün saat 06.30 sıralarında 112 Başhekimimize bilgi vermişler. Konumlarını korumuşlar. Ateş yakıyorlar, yardım malzemelerini alıp almadıkları konusunda bilgi vermemişler. Üşümeye başladıklarını bize söylediler.” Pınarbaşı ilçesine bağlı Muratbaşı köyündeki Valla Kanyonu’nda Anıl Bakan, Yalçın Akbulut, Füsun Sönmez, Ahmet Yarlıgan, Necla Tatlı ve Bayram Sönmez gece mahsur kalmıştı. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com