Van depremi yabancı basında

Van depremi yabancı basında
Yabancı haber kanallar Van'da meydana gelen depreme geniş yer ayırdılar.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Van'daki arama kurtarma çalışmalarının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgeye yaptığı ziyaretin görüntülerini yayımlıyor.

İstanbul'daki muhabiri David O'Byrne'a sık sık bağlanan BBC, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildiriyor. Kızılay yetkililerinin görüşlerine de yer veren BBC, bölgeye sağlanan yardımlara ilişkin bilgileri aktarıyor.

Sky haber kanalı ise haber bültenlerinde ilk sırada yer verdiği Van'daki depreme ilişkin bölgede artçı şokların devam ettiğini aktarıyor. Sky, çöken binalara ve arama kurtarma çalışmalarına ilişkin görüntüleri yayımlıyor.

ABD'nin New York Times ve Wall Street Journal gazeteleri depreme geniş yer verdi

Deprem, Kazak basınında da ilk saatlerden itibaren yer aldı

BD'nin New York Times (NYT) ve Wall Street Journal (WSJ) gazeteleri internet sayfalarında, Van'daki depreme, AA muhabirlerinin felaket bölgesinde çektikleri fotoğrafları da kullanarak ilk sayfadan geniş yer verdiler.

NYT gazetesi internet sayfasında, AA'nın deprem bölgesinde çektiği fotoğrafları kullanarak verdiği haberinde, Van'daki şiddetli depremde en az 89 kişinin öldüğünü, yüzlerce yaralı olduğunu duyururken ölenlerin sayısının artmasının beklendiğini, pek çok insanın çöken binaların altında kaldığı haberlerinin geldiğini duyurdu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın arama kurtarma çalışmalarını yerinde görmek ve hasarı yerinde görebilmek için derhal Van'a gittiği belirtilen haberde, İsrail'in Türkiye'ye deprem felaketinden dolayı yardım talebinde bulunduğu da vurgulandı.

WSJ gazetesi de haberinde Türk televizyon kanallarının en az 85 kişinin öldüğünün teyit edildiğini duyurduklarını, ancak ölü sayısının artmasının beklendiğini söylediklerini yazdı.

Haberde İsrail'in yanısıra, ABD, Yunanistan ve başka ülkelerin Türkiye'ye yardım talebinde bulundukları, ancak henüz Türkiye'nin uluslararası yardım talebinde bulunmadığı da belirtildi.

Deprem Kazak basınında

Öte yandan, Kazakistan basını da Van'daki depreme ilk saatlerinden itibaren geniş şekilde yer verdi.

Kazakistan'a yayın yapan bir çok internet sitesi ile gazetelerin internet sayfalarından Van'da meydana gelen depremle ilgili haberler son dakika haberleri olarak arka arkaya verildi.

Kazakistan'ın en büyük haber sitelerinden Newskaz.kz internet sitesi Van'da meydana gelen depremin 7,2 büyüklüğünde olduğunu ve binlerce insanın hayatını kaybettiğini ifade ederken, depremin Ermenistan ve Azerbaycan'dan da hissedildiği duyuruldu.

Kazak internet haber sitelerinde, bölgede görülen en büyük depremlerden biri olduğu belirtildi ve çok sayıda binanın yıkıldığı duyuruldu. Haberlerde, bir çok ülkenin Türkiye'ye yardım teklif ettiği de kaydedildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com