Van Depremi'nin birinci yılı

Van Depremi'nin birinci yılı
Van’da 23 Ekim’de meydana gelen ve 644 kişinin hayatını kaybettiği 7,2 şiddetinde depremin üzerinden bir yıl geçti.

23 Ekim 2011’de 7,2 ve 9 Kasım’da 5,6 büyüklüklerinde depremlerle sarsılan  Van aradan geçen bir yılda yaralarını sarmaya çalışıyor.
 
644 kişinin hayatını kaybettiği Van depreminin birinci yılında bölgede eksikler devam ederken, TOKİ konut teslimlerini gerçekleştirmeye başlıyor.
 
EVLER 75 BİN LİRADAN SATILIYOR
 
Depremin ardından bir yıl geçmesine rağmen depremzedeler çadırlardan kurtulamadı, yardımlar gereken şekilde koordineli bir şekilde dağıtılamadı. Yanan çadırlarda çocuklar öldü. İlgisizliği, koordinasyonsuzluğu protesto eden depremzedeler polisin gaz bombalı müdahalesine maruz kaldı. Tüm bu yaşananlara rağmen yarın hükümet TOKİ açılışı yapacak. TOKİ tarafından yapılan 11.700 konutun teslimi gerçekleşecek.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapılacak törende, sadece yapılanlardan bahsedilecek, yapılmayanlar ise konuşulmayacak. Evleri, hayatları yıkılan Vanlılara evler 75 Bin liradan satılacak. Ödemeler ise tam 18 yıl sürecek... Yapılanlarda ise sorunlar çok.
 
Van'da Kavurma Köyü'ne TOKİ tarafından yaptırılan 1058 Memur-Sen konutlarındaki eksiklikler vatandaşları isyan ettirdi. Yaşadıkları sorunları basın açıklamasıyla duyurmaya çalışan TOKİ sakinleri, oturma eylemi yaptı. Eylemciler adına konuşan TOKİ sakini Osman Ayşin, konutlarda büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, sıkıntıların çözümünde muhattap bulamadıklarını söyledi.
 
OLDU BİTTİYE GETİRİLDİ, MUHATAP YOK
 
"Yüklenici firma, bu konut projesini oldu bittiye getirerek teslim etmek maksadıyla işleri baştan savma ve denetimsiz bir şekilde yapmaktadır" diyen Ayşin, "Site sakinlerinin temel talebi, yığınla eksiği bulunan dairelerin bir an evvel teslim edilmesinden ziyade, sorunsuz bir şekilde teslim edilmesidir. Binalarda elektrik aksamı, sıhhi tesisat, zemin ve duvarları, kapı ve pencereler, mutfak dolap ve tezgahları, kalorifer, su deposu, bacalar, asansör, istinat duvarları, çevre düzenlemesi ve ısınma başta olmak üzere her alanda önemli eksikler var. Konutlarımız bu haliyle gecekondu görünümünde. Biz bütün sorunların TOKİ ve ilgili mercilerce ciddi bir denetimden geçirilerek giderilmesini istiyoruz" dedi.
 
TUTUKLU VAN BELEDİYE BAŞKANINDAN MESAJ
 
Vanlı depremzedelerle birlikte sabahlayan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya deprem unutulmaya başlayınca KCK operasyonuyla tutuklandı. Tutuklu bulunan Van Belediye Başkanı Bekir Kaya, Van depreminin yıl dönümü nedeniyle tutuklu bulunduğu Van F Tipi Cezaevi'nden bir açıklama gönderdi.
 
Kaya, açıklamasında, "Kentlerin acı tarihleri vardır. Yoksulluk, ezilmişlik ve göç… İnsanlık adına hangi acıdan söz edersek edelim, o acı o kentin tarihidir. Kentlerin tarihlerini kahramanlıklar gibi acılar da belirler. 23 Ekim ve 9 Kasım tarihi kuşkusuz kentimizin belleğinde acı bir tarihtir" dedi.
 
O acı tarihin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Kaya, zihinlerde, yüreklerde ve belleklerde hala o acı tarihin izlerinin durduğunu kaydetti. Kaya, "Kentimizin her alanda olduğu gibi bu tür doğa afetlerini yaşamamasını canı-gönülden diliyorum. Halkımız kendisine yardım eli uzatan tüm insanları minnet ve saygıyla hep yad edecektir. Burada bulanan tüm arkadaşlarım adına kentimize başsağlığı mesajımı iletiyor ve tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.
 
YALNIZ OLMADIĞIMIZI HATIRLATANLARA TEŞEKKÜR
 
Van Belediye Başkan Vekili Sabri Abi, 23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan depremin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Abi, mesajında "Yalnız olmadığımızı bizlere hatırlattıkları ve bizimle birlikte acımızı paylaştıkları için tüm insanlığa teşekkürü bir borç biliyorum" dedi. (CTK)

Yurt gazetesinde yer alan haberin linki için tıklayın!
http://www.yurtgazetesi.com.tr/gundem/van-depreminin-uzerinden-bir-yil-gecti-h21282.html

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com