Van Gölü'nde yanardağ oluşum belirtisi yok

Van Gölünde yanardağ oluşum belirtisi yok
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından Van Gölü havzasında yapılan araştırmalarda, gölde yanardağ oluşumuyla ilgili belirti bulunmadığı tespit edildi

VAN (AA) - CEMAL AŞAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri tarafından Van Gölü havzasında yapılan araştırmalarda, gölde yanardağ oluşumuyla ilgili belirti bulunmadığı tespit edildi.

Van Gölü havzasındaki volkanik yapılar ve çevresel etkileriyle ilgili araştırma yapan YYÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Özdemir ile Van Gölü zemininde sismik inceleme yapan ekipte yer alan Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Feray Meydan, Van Gölü'nde yeni bir yanardağ oluştuğu ve çevre illerde 7 büyüklüğünde deprem olacağı yönündeki iddiaları değerlendirdi.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Van Gölü havzasının genç volkanik alanlar bakımından zengin bir bölge olduğunu, bunların başında Nemrut, Süphan, Ağrı ve Tendürek volkanlarının geldiğini anımsatarak, Van Gölü havzasının volkanik risk teşkil eden alanı oluşturduğunu ancak gölün içinde büyüyen ya da yükselen bir yanardağın varlığıyla ilgili ellerinde herhangi bir veri bulunmadığını söyledi.

Bölgeyi kaplayan volkanik yapılarla ilgili çalışmaların devam ettiğini ve yer altında neler olduğu konusunda daha ayrıntılı bilgiler elde edilmesi için üniversite bünyesinde "Volkan İzleme Birimi" oluşturulması gerektiğini vurgulayan Özdemir, bu birimden gelecek bilgilerle zemindeki volkanik faaliyetlerin varlığı ya da yokluğuyla ilgili verilere ulaşılabileceğini ifade etti.

Özdemir, birimin kurulması amacıyla yurt içinde ve yurt dışındaki bilimsel ortaklarıyla çalışmaların devam ettiğine değinerek, "Bölgedeki volkanlar aktif olduğundan her zaman için risk oluşturmaktadır. Fakat Van Gölü'nün içinde büyüyen ya da yükselen bir volkanın varlığıyla ilgili herhangi bir veri bulunmamaktadır" dedi.

-Van Gölü zemininde araştırma

Almanya'nın Bonn, İstanbul Teknik ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin 2004 yılından bu yana yürüttüğü "Paleo-Van" Projesi ile Van Gölü zemininde araştırma yapan ekipte yer alan Yrd. Doç. Dr. Ayşegül Feray Meydan da yaklaşık 10 yıldan bu yana Van Gölü'nün tüm noktalarını detaylı şekilde incelediklerini dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Meydan, Van Gölü'nde 2010'da gerçekleştirilen "derin delme sondaj" çalışmalarının yanı sıra Van'da 2011'de meydana gelen depremlerin ardından gölde kapsamlı bir çalışma başlattıklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Gölden şu ana kadar sismik ve diğer ölçümlerle elde edilen profillerde, böyle bir yanardağ oluşumuyla ilgili bulguya rastlayamadık. Projeyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bazı şeyleri söylemek için çok erken ama daha önceki sondajlardan elde edilen bulgularda Nemrut ve Süphan ürünlerini görmekteyiz. Fakat Van Gölü'nün içinde yeni bir yanardağ oluşumundan söz etmek şu an için zor bir durum."

Van Gölü'nün her noktasının ayrı ayrı değerlendirildiğini, doğu bölümlerinde Maden Tetkik Arama (MTA), batı kısımlarında ise Bonn, İstanbul Teknik ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin çalışma yaptığını anlatan Meydan, projeyle ilgili çalışmaların bu yıl da devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com