Van halkı tek katlı eve yönelebilir

Van halkı tek katlı eve yönelebilir
Van'da çok katlı binaların yıkılması ve büyük hasar görmesi nedeniyle, insanlar müstakil evlere rağbet etmeye başladı.

Ada 65 Emlak sahibi Bahattin Pişken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2-3 gündür kimsenin kendilerini arayıp sormadığını, hala deprem acısının yaşandığı kentte kiralık veya satılık talebinin olmadığını söyledi.

Evlerin birçoğunda deprem nedeniyle çatlak olduğunun altını çizen Pişken, deprem çatlağının bulunduğu evlere kimsenin talip olmayacağını ifade etti.

Van'da müstakil evlerin sağlam kaldığını, genellikle çok katlı binalarda hasar olduğunu belirten Pişken, ''Şu anda dükkanlarımızı açmıyoruz, şehir merkezinde hiç kimse işyerine, evine giremiyor'' dedi.

İNSANLAR SİTELERDEN UZAK DURUYOR
Zer Emlak sahibi Serhat Karakoyun da Van'da yeni yapılan bütün binaların yüzde 80'inin depremde zarar gördüğünü, eski binaların durumlarının bunlara göre daha iyi olduğunu öne sürdü.

Karakoyun, ''Çoğu bina şu anda iş görmüyor. Bizim kendi oturduğumuz site bile içine girilemeyecek durumda'' dedi.

Depremin ardından satış ve kiralama yapamadıklarını, işyerlerini açamadıklarını söyleyen Karakoyun, ''Van'da daire işi bitti. Müstakil dairelere ve arsalara talep var. İnsanlar sitelerden uzak duruyor'' diye konuştu.

Van'da kiraların çok yüksek olduğunu, 1 1 dairenin 500 liraya kiraya verildiğini, şehir merkezine yaklaştıkça kiraların arttığını ifade eden Karakoyun, depremin ardından binalara verilecek rapora göre fiyatların belirleneceğini, hasar gören dairelerin satış ve kiralama değeri düşerken, hasarsız dairelerin değerinin artacağını kaydetti.

BB Batur İnşaat Emlak Ltd. Şti sahibi Kasım Candan ise Van'daki emlak piyasasının belli bir süre durgun olacağını, ancak depremin yaralarının sarılmasıyla yeni binalara talebin artacağını ifade etti.

Candan, ''Sağlam dairelerin kirası yükselir. İnsanlar evlerinde hiçbir hasar olmasa da depremi yaşadıkları için kendi evlerine girmek istemiyorlar'' diye konuştu.

TEK KATLI EVLER TERCİH EDİLİYOR
Ahtamara Emlak Müşavirliği sahibi Rıfat Yaşar da depremin üzerinden 3 gün geçmesine rağmen konutla ilgili kendilerini arayan hiç kimse olmadığını belirtti.

Depremden önce Van'da en kötü kiralık dairenin 500 liradan aşağı olmadığının ve bin 500 liraya kadar çıktığının altını çizen Yaşar, depremin yaralarının büyük ölçüde sarılmasından sonra sağlam dairelerin kiralarının yükseleceğini düşündüğünü, insanların şu anda daha ziyade tek katlı evleri tercih ettiğini söyledi.

Armada Emlak Ofisi sahibi Kadir Çurku ise Van'da hala açılan işyerleri (emlak ofisi) bulunmadığını belirtti. Çurku, depremden önce 160 metre kare bir evin kirasının 600-650 lira olduğunu, satış bedelinin de 200 bin liraya kadar çıkabildiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com