Van için tek yürek olduk!

Van için tek yürek olduk!
'Van için tek yürek' adı altında yapılan ortak yardım kampanyası yayını, dün gece birçok ulusal kanalda canlı olarak ekranlara geldi.

Kanal D, ATV, Star TV, Fox, NTV, Kanaltürk, CNNTürk ve Beyaz TV televizyonları "Van İçin Tek Yürek" adlı ortak yardım kampanyası ile gece geç saatlere kadar canlı yayın yaparak deprem felaketi yaşayan Van'daki depremzedeler için yardım kampanyası gerçekleştirdi.

Kampanyaya katılan bütün tv kanallarında eş zamanlı canlı olarak yayınlanan programın sonunda SMS ve telefon bağlantısı yoluyla toplam 61 milyon 875 bin TL yardım toplandı.

Doğan TV Center ev sahipliğinde gerçekleşen ve Beyazıt Öztürk, Nazlı Tolga, Fatih Portakal, Şebnem Sunar Küçük, Cem Öğretir ile İrfan Değirmenci'nin birlikte sunduğu program saat 22.00'da başladı. Kanal D, ATV, Star, Fox, NTV, Kanaltürk, CNNTürk, Kıbrıs Genç TV, Akdeniz TV ve Beyaz TV tüm dizi ve program yüzlerinin yanı sıra neredeyse Türkiye'nin bütün ekran yüzlerinin de katıldığı program gece 03.15'e kadar devam etti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN TELEFONLA YAYINA BAĞLANDI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdulaziz'in vefatı dolayısıyla başsağlığı dileğinde bulunmak üzere Riyad'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gece yarısı Ankara'ya döner dönmez ortak yayına telefonla bağlandı. Başbakan Erdoğan, bu çalışmadan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Hayırsever bütün vatandaşlarımıza şükranlarımı arz ediyorum" dedi.

"TARİHİ BİR GÜN"

Geceye katılan CNNTürk'te yayınlanan 5N 1K programının sunucusu Cüneyt Özdemir, "Para yardımının da ötesinde böylesine büyük bir dostluk, omuz omuza Van için yardım kampanyasında bulunmak, bütün televizyon kanalların bu yayında birleşiyor olması, bütün reklam gelirlerinin paylaşılıyor olması, Türkiye'nin birlikteliğini gösteren çok önemli bir simge. Çok tarihi bir an yaşıyoruz. Sadece Türkiye'de değil, dünyada da bunun eşi benzeri olduğunu zannetmiyorum" dedi.

NTV'de yayınlanan Bugün Yarın Programının sunucusu Oğuz Haksever ise şunları söyledi:

"Tarihi bir gün. Bunun iki boyutu var. Bu tür olayların ne kadar büyük iyi olayalara vesile olduğuna tanık oluyoruz. Bu akşam haber atlatmak falan yok. Herkes beraber. Bu akşam hep bağışların yükselmesi için çaba sarf edeceğiz. İkinci boyutu; depremden sonra çok büyük bir kardeşlik havası oluştu. Bu kardeşlik havası biz televizyonculara da yansıdı. Hiç bir vesile yolu bir şekilde televizyondan geçmiş, bu kadar tanınmış insanı bir araya getiremezdi. Burada bu açıdan da tarihi bir gün yaşanıyor. Bunun içinde yer alan biri olarak ne mutlu bana diyorum."

"BÖLMEK İSTEYENLERE GÜZEL BİR CEVAP"

Geceye sanat ve televizyon dünyasında bir çok ünlü isim katıldı. Katılanlardan bazılarının verdiği mesajlar ise şöyle oldu:

Erol Evgin: "Bu gece bu büyük acıdan çok büyük bir umut doğdu. Türk halkı bütün etnik gruplarıyla tek bir yürek oldu Van için. Bu Türkiye'yi bölmek isteyenlere en güzel cevaptır diye düşünüyorum."

Oya Başar: "Buradan bir şey yapamıyoruz. Sadece dualarımız ve sevgilerimiz onların yanında. Küçücük bir katkımız olur diye geldik buraya. İşallah katkımız olur. Allahtan onlara sabır diliyorum. Bunu yaptık, şöyle bir şey gösterdik: Öyle enterasan bir millletiz ki; en küçücük bir şeyde birlik oluruz ve dünyaya biz varız deriz. Bunu gösterdik ve gösteriyoruz. 'En kısa zamanda da şehitlerim içinde böyle bir gece istiyorum' dedim içeride."

Derya Baykal: "İşallah çok büyük yardımlar toplanır. Halkımız el uzatır. Çok büyük bir milletiz biz. Bizim yapamayacağımız hiç birşey yok. Özellikle kadınlara, annelere çok güveniyorum bu akşam için. Biz her şeyin altından kalkabiliriz."

Oktay Kaynarca: "Çok ciddi zor günler geçiriyoruz. İnsanlar evde ağlamaktan helak oldular. Ama o ağlamanın artık bir sınırı var. Biz o sınırı aştık diye düşünüyorum. Hepimizin artık birşey yapması gerekiyor. Elimizden geldiğincede şu ana kadar yapmaya çalıştık. Ama bu büyük oraganizasyonun içerisinde olmak bizim için çok hoş bir durum. Herkes bir ışık yaksak aydınlık olur diye düşünüyoruz. Bugün burada güzel birşey yapabilirsek, iyi bir yardım toplayabilirsek, oradaki insanlara biraz faydalı olabilecek."

Aydan Şener: "Çok üzgünüz. Güzel Türkiyemiz'e nazar deysdi diye düşünüyorum ben. Üst üste çok büyük acılar ile sarsıldı Türk ulusu. Çok azda olsa bir katkımız olabilir ise burada, ne mutlu bize." Öte yandan programa katılan ünlülerle röportaj yapmak için gelen habercilerin de, yardım kampanyasına destek olmak için ceplerindeki paraları bağışladıkları öğrenildi."

ÜNLÜLER AKIN ETTİ

Van'a canlı bağlantıların yapıldığı ve deprem bölgesinden çarpıcı VTR'lerin ekrana geldiği programa konuk olan isimlerden bazıları ise şunlar oldu; Beren Saat, Engin Akyürek, Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy, Öykü Karayel, Bade İşçil, Ayça Bingöl, Aras Bulut İynemli, Emir Berke Zincidi, Farah Zeynep Abdullah, Meral Çetinkaya, Bennu Yıldırımlar, Ceyda Düvenci, Songül Öden, Özge Özder, Evrim Solmaz, Serhat Tutumluer, Sevil Atasoy, Sinan Çalışkanoğlu, Orçun Kaptan, Zahide Yetiş, Aytuğ Kolankaya, Erdem Yener, Hakan Yılmaz, Aslıhan Gürbüz, Pınar Altuğ, Furkan Kızılay, Özgür Ozan, Şevket Çoruh, Zeynep Beşerler, Bülent İnal, Şebnem Bozoklu, Ayşenil Şamlıoğlu, Aydan Şener, Tarık Tarcan, Burcu Kara, Oya Başar, Berna Laçin, Erol Evgin, Acun Ilıcalı, Ertem Şener, Kubat, Ebru Cündübeyoğlu, Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Hande Katipoğlu, Kenan Işık, Özge Özpirinçci, Barış Falay, Selen Soyder, Serenay Sarıkaya, Tolgahan Sayışman, Oğuz Gündoğdu, Kızılay Başkanı Ahmet Lütfü Akar.
 

NTV, Star, Kanal D, ATV, Fox, CNN Türk, Kanaltürk, TNT... 'Van için tek yürek' adı altında yapılan ortak yardım kampanyası yayını, dün gece birçok ulusal kanalda canlı olarak ekranlara geldi.

Yardımlar, programa bağlanılarak, ünlü isimlerin baktığı telefonlar aracılığıyla ve SMS yoluyla yapıldı; bağışlar banka hesap numaralarına yatırıldı.

Deprem bölgesinden bazı ayrıntıların da günyüzüne çıktığı programda 02.00 itibariyle toplam 50 milyon TL üzerinde bağış toplandı.

Başbakan Erdoğan'ın da telefonla bağlandığı programdan notlar ve yapılan başlıca bağışlar:

— Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Yarın (bugün) çadır derdi kalmayacak...

— Japonya'daki Türk büyükelçiliğinin önüne, üzerlerinde 'Başar Türkiye' yazan ve içlerinde para olan zarflar bırakılıyor...

— Paris'ten yayına bağlanan ve okullardaki tatilin bayram sonrasına kadar uzatıldığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer: "Eğitimle ilgili bir konferans için Paris'teyim. UNESCO'nun Genel Direktörü açılış konuşmasında, 'Türkiye'ye geçmiş olsun. Aslında burada Azra bebeğin geleceğini belirleyecek olan bir tartışma yapacağız. İnsanlık, Azra'nın görüntüsüyle tek duyguda birleşti ve empati yaptı. Bugün tartışırken, Azra bebek ve benzerleri için geleceği tasarladığımızı unutmayalım' dedi..."

— Deprem Uzmanı Oğuz Gündoğdu: "Ben 7.2'yi duyunca korktum. Beni korkutan olası ölü sayısıydı. Bu şiddetteki bir depreme göre can kaybımız az..."

— Kanal D ve Atv, dün geceki reklam gelirlerini kampanyaya aktarma kararı aldı ve tutar yaklaşık 2 milyon TL'ydi. Reklam verenlere teşekkür çünkü fiyatlar iki katıydı.

— Kızlay Başkanı Ahmet Lütfi Akar: Kızılay olarak para kampanyası başlatmadık ama buna rağmen iki günde Van hesaplarımızda 10 milyon lira toplandı...

— Erciş'te, depremden 50 saat sonra bir enkazın altından kanadından yaralanmış bir güvercin çıkartıldı. Hala arama kurtarma çalışmaları devam ettiği için güvercine 'umut' ismi verildi.

— Halil amca / Köyü depremde yerle bir olan Halil amca, köylerine giden yardım görevlilerine bir çuval elma verdi ve 'bunu ihtiyacı olanlara ulaştırın' dedi. Halil amca her gün görevlileri arayarak 'bir şeye ihtiyacınız var mı?' diye soruyor.

— Gecenin sonuçlarından biri: Deprem vergilerinin nereye harcandığını merak ediyoruz.

YARDIMLAR

— Şenol Özdemir - Özdemir İnşaat: 3 milyon dolar

— Merinos Grubu: 1 milyon TL nakit, 3 milyon TL tutarında okul

— İhsan Karatürk - işadamı: 3 milyon TL yatırımla 500 kişilik tekstil fabrikası ve mağazalarından 5 bin kişiye giysi.

— Merter Platformu: 200 bin TL nakit, 900 bin değerinde giysi yardımı.

— Sedat Ağaoğlu - Ağaoğlu Grup: 1 milyon 200 bin TL

— ETİ Grubu: 1 milyon TL

— Koza İpek Grubu: 1 milyon TL

— Çalık Holding: 1 milyon TL

— Coco-Cola: 1 milyon dolar bağış, 850 milyon dıoları okul yapımı için geri kalanı Kızılay'a.

— EVKUR: 2 milyon TL

— TESCO: 500 bin TL

— Kaya Grup: 150 bin TL

— FİDA Film: 120 bin TL

— TİMS Yapım: 100 bin TL

— Mahsun Kırmızıgül Boyut Film: 100 bin TL

— Ay Yapım: 55 bin TL

— Vakıf Üniversiteleri Birliği: 30 bin TL nakit

— Stüdyonun dışında programa katılan ünlüleri bekleyen magazin muhabirlerinden içi para dolu bir zarf.

— Acun Ilıcalı: 1 okul

— Metro Holding: 4 milyon TL'lik okul yatırımı

— Senan İdin: 1 okul

— ANT Yapı: 1 okul

— Bilgi Üniversitesi: 20 öğrenciye 1 milyon 600 bin TL değerinde burs

— Milli Eğitim Bakanlığı: Okul yaptıracaklara arsa.

— Yeşil İnşaat: 100 adet tek katlı ev, sağlık ocağı, aş evi, 10 adet duş ve tuvalet.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com