Van kedileri sayılacak

Van kedileri sayılacak
YYÜ Van Kedievi Araştırma ve Uygulama Merkezi, kentteki Van kedisi sayısını belirlemek için çalışma yapacak

VAN (AA) - SITKI YILDIZ - CEMAL AŞAN - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedievi Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin kentteki Van kedisi sayısını belirlemek için çalışma yapacağı bildirildi.

Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya olan düşkünlüğüyle Van'ın en önemli değerlerinden olan Van kedisi, dünya üzerinde melezleşmeyen, saflığını koruyabilmiş canlıların başında geliyor.

Neslinin yok olma tehlikesi altında bulunduğu 1990'lı yıllarda Van Valiliği ve YYÜ işbirliğiyle oluşturulan Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi, yaptığı araştırmalar ve saflaştırma çalışmalarıyla Van kedisi ırkını koruma altında tutuyor.

1990'lı yıllardan sonra önemli çalışmalarla kedilerin nüfusunu belli bir oranda tutabilen merkez, ürettiği yeni projeyle kentteki bütün Van kedilerinin sayısı, cinsiyeti ve yaşını öğrenebilmeyi amaçlıyor.

Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, AA muhabirine, Van kedisi nüfusunun sürekli azaldığıyla ilgili tespitlerinin olduğunu ifade etti.

Nüfus azalması oranının ne derecede olduğunu görebilmek ve bilimsel temelini oluşturabilmek için bir proje hazırlayacaklarını belirten Kaya, şöyle konuştu:

"İldeki Van kedisi sayısını belirlemeyi düşünüyoruz. Bunun için de bir proje hazırlayacağız. Bu projeyle özellikle Van'da kaç Van kedisi olduğunu tespit edebileceğiz. Bu çalışma bize Van kedisi nüfusunun çok kritik bir seviyede olup olmadığını, nüfusunun ne durumda olduğunu, yaşları, cinsiyetleri ve kedi bakan hane sayısıyla ilgili çok önemli bilgiler verecek. Şu anda tespit ettiğimiz bir rakam yok. Ancak tahmine dayalı sayılar mevcut. Kesin rakam konuşamıyoruz ve bu nedenle bu çalışmanın yapılması gerekli. Şu bir gerçek ki Van'da bahçeli ev sayısı azaldıkça, kedi besleyen hane sayısı da azalıyor. Buradan da kedi sayısının azalmakta olduğunu anlayabiliriz. Ama ne kadar azaldığıyla ilgili mutlaka bilimsel bir çalışma yapmak gerekli." 

Sayımda kapsamlı bir çalışma için desteğe ihtiyaç duyacaklarını ifade eden Kaya, o nedenle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile birlikte projeyi hayata geçirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com