Van’da adalet cezaevinden sağlanacak

Van’da adalet cezaevinden sağlanacak
Van’da 23 Ekim’de Richter ölçeğine göre 7.2 ve 9 Kasım’da 5.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hasar gören Van Adalet Sarayı, mahkumların başka illere nakledilmesiyle boşalan M Tipi Cezaevi’ne taşındı.

 

Mahkumların kaldığı koğuşlar, savcı ve hakim odası olurken, mahkumların kullandığı sosyal alanlar ise duruşma salonu olarak kullanılıyor. Adli işlemler 3 ay boyunca cezaevi binasında sürdürülecek, ardından ise yeni yapılan Adalet Sarayı’na taşınacak

Depremlerde duvarlarında çatlaklar oluşan ve iç bölümlerinde de sıvaları dökülen Van Adalet Sarayı’nda depremden sonra da hizmet verilmeye devam edildi. Duruşmalar ileri tarihi ertelendi ancak günlük adli işlemlere hasarlı binada bakıldı. Hakim ve savcılarla birlikte adliye personeli de gün içinde yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle hasarlı binaya girip çıkarken korku dolu anlar yaşadı. Bazı adli işlemler ise Adalet Sarayı’nın bahçesine kurulan çadırlarda sürdürüldü. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle günlük adli işlemler dışında davalar ve duruşmalar ertelendi. 

 Koğuşlar hakim odası oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından orta hasarlı olarak belirlenen Van Adalet Sarayı, depremden sonra isyan çıkartan mahkumların başka illerdeki cezaevlerine nakledilmesiyle boşaltılan M Tipi Cezaevi’ne taşındı. Mahkumların kaldığı koğuşlar, savcı ve hakim odası olurken, mahkumların kullandığı sosyal alanlar ise duruşma salonları olarak kullanılıyor. Mahkumların yattığı ranzalarda mahkeme dosyalar istiflenirken, mahkumların kaldığı koğuşların kapılarına asılan salon isimleri ise dikkat çekiyor. 

Depremden sonra ertelenen duruşmalar Adalet Sarayı’nın M Tipi Cezaevi’ne taşınmasıyla birlikte görülmeye başlandı. Ancak tutuklu sanıkların depremden sonra diğer illerdeki cezaevlerine nakledilmesi nedeniyle duruşmalar da aksamalar yaşanıyor. Van’da şu an kullanılan cezaevi bulunmadığından, mahkumlar duruşma için getirildikten hemen sonra tekrar kaldıkları cezaevlerine gönderiliyor. Yaklaşık bir haftadır M Tipi Cezaevi’nde işlemlerine devam eden Adalet Sarayı’nın, İpekyolu Caddesi üzerinde yapılan yeni binasının üç ay sonra tamamlanması bekleniyor.

300 mahkum firar etmişti

Van’da meydana gelen iki ayrı depremden sonra 300 mahkum firar etmiş, kaçan mahkumlardan büyük bölümü daha sonra geri dönmüştü. Yıkıma neden olan 5.6 büyüklüğündeki ikinci depremin ardında huzursuz olan mahkumların çadır talebi kabul edilmemiş, bunun yerine M tipi ve F tipi cezaevlerinde bulunan yaklaşık bin 500 mahkum, başka illerdeki cezaevlerine nakledilerek, her iki cezaevi de boşaltılmıştı.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com