Van'da Konuşan Erdoğan'dan Flaş Açıklamalar

Van'da Konuşan Erdoğan'dan Flaş Açıklamalar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Van'da düzenlenen mitinginde konuştu...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Van'da düzenlenen mitinginde halka kardeşlik ve birlik mesajları ile seslendi. Konuşmasında, 1940'lı yıllarda Bakanlar Kurulu'nda alınan Kürtçe yayınların yasaklanmasına ilişkin kararları okuyan Erdoğan, kendilerinin dönemine kadar bu inkar politikalarının devam ettiğini söyledi. Erdoğan, BDP'ye de yüklenerek "Türkiye'yi kucaklayamayanın bu ülkede hizmet vermesi mümkün değil. 74 milyonu kucaklayacaksın ki hizmet veresin. BDP asla benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz sadece istismarını yaparlar" diye konuştu. Erdoğan, Van'da düzenlenen mitingde Kürt ve Türk halklarının akrabalığın, dostluğun ötesinde olduğunu, öz be öz kardeş olunduğunu vurguladı. Konuşmasında birlik ve kardeşlik mesajları veren Erdoğan, "Nasıl ki şehitlerimiz birse, biz de biriz. Biz aynı kıbleye dönüyoruz. Bizim camilerimizden aynı ezan okunuyor. Bizim Besmele'miz bir Fatiha'mız bir, Yasin'imiz bir" diye konuştu.

-KIRILANI TAMİR ETMEYE GELDİK-

Kardeşlik duyguları bu kadar kadimken fitneye, fesata prim verilmemesi gerektiğini de belirten Erdoğan şöyle devam etti:

"Kardeşler arasında hesaplaşma olmaz. Ne olur helalleşme olur. Biz AK Parti olarak bu ülkenin 74 milyon evladının birbiriyle kucaklaşmasını birbiriyle helalleşmesini istedik. Bizim siyasetimiz her zaman kucaklaşmanın, helalleşmenin üzerine bina edildi. Biz ayıranlardan, ayrıştıranlardan değil kucaklaştıran birleştirenlerden olduk. Mevlana'nın dediği gibi; Bu dünyaya bölmeye ayırmaya gelmedik bölüneni birleştirmeye kırılanı tamir etmeye geldik. 3 Kasım 2002'den bu yana samimiyetle kardeşliğin mücadelesi içinde olduk. Yola çıkarken kardeşlik dedik gençler ölmesin dedik. Samimiyetle yürekten anneler ağlamasın dedik. Babaların yürekleri dağlanmasın dedik. Elimizi bedenimizi vücudumuzu yüreğimizi taşın altına koyduk. Biz bu sorunu çözeceğiz dedik. Benim Kürt kardeşlerimin sorunu bizim sorunumuzdur. Bu sorunu çözeceğiz dedik. Bunu söylemekle kalmadık yıllardır acı çektiğiniz anlatamadığınız yıllardır sağır duvarlardan geri dönen meselelerinize biz el attık. Onları çözdük çözüyoruz."

-İNKAR POLİTİKASININ BELGELERİ-

Erdoğan, konuşmasında 5 ayrı belge de açıkladı. 1940'lı yıllarda Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve CHP'li Bakanlar Kurulu üyelerinin imzalarının bulunduğu Bakanlar Kurulu kararlarını aktaran Erdoğan, bu kararlarda çeşitli yıllarda basılan Kürtçe yayınların Türkiye'de dağıtımının yasaklanması ve mevcutlarının toplatılması kararları alındığını vurguladı. Erdoğan son belgede Ahmed Hani'nin tarafından Memu Zin adlı kitabın dağıtımının engellendiğini hatırlatarak "Biz çok acı yaşadık. Biz bu acıları beraber yaşadık. Sen burada Van'da hangi acıyı yaşadıysan ben de İstanbul'da aynı acıyı yaşadım. Bu belgeler sadece tarihi aydınlatan belgeler değil bu belgeler aynı zamanda yaşanan dramın yaşanan açının belgeleri. Bu belgeler bizim dönemimize kadar devam eden inkar politikalarının belgeleri. Bugün ne oldu biliyor musunuz? Mem u Zin kitabını Ahmedi Hani Mem u Zin bu eseri Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Ankara 2010 işte biz bastırdık. Şimdi devlet bastırdı. İşte fark bu samimiyet bu işte gönülden konuşmak paylaşmak kucaklaşmak bu" diye konuştu.

-KÜRT SORUNU VE PKK SORUNUNU BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYALIM-

Başbakan Erdoğan, Kürt sorunu denilen bu olayın kıyamete kadar bu başlıkla gitmeyeceği vurgusu da yaparak, asimilasyon denilen olayın kendi dönemlerine sona erdiğini söyledi. Meclis'te AKP Grubunda 60'ı aşkın Kürt milletvekili bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, "Daha neyi konuşuyoruz. İşte asimilasyon olayı bitmiştir" dedi. Erdoğan, BDP'ye yönelik eleştirilerde de bulunduğu konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizim siyasetimiz dürüstlük siyasetidir. Gerçeğin üzerini örtmeyiz inkar yoluna asla sapmayız. Kasıtlı şekilde bunu BDP saptırıyor. Acaba şu ana kadar parlamentoda yerel yönetimlerde benim vatandaşıma ne kazandırdılar. Ne verdiler Allah aşkına. Bundan sonra da bunların ne kazandıracaklarını zannediyorsunuz? Sadece terör örgütünden aldıkları güçle halkımı korkutarak elde edecekleri oylarla bu ülkede bir şey yapacaklarını mı zannediyorlar? Türkiye'yi kucaklayamayanın bu ülkede hizmet vermesi mümkün değil. 74 milyonu kucaklayacaksın ki hizmet veresin. BDP asla benim Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz sadece istismarını yaparlar. Kürt sorunu ile PKK sorununu birbirine karıştırmayalım. PKK üzerinden de kendileri gayet güzel rant elde ediyorlar milletvekili seçimlerinin yolu oradan geçiyor. Şimdi sizlerden şunu istiyorum. Başımızı iki elimizin arasına alacağız. Bizler ölüme inanmış insanlarız sonuna kadar bu ülkede doğruyu hakkı egemen kılmak için çalışacağız...Çelik gibi sinirlerimiz sabrımız olacak dedik. Bütün bu provokasyonlara tahriklere istismara göğüs gereceğiz kardeşliği engellemek isteyenlere aldırmayacağız aldanmayacağız dedik. Artık bazı şeyleri sorgulamanızı rica ediyorum. AK Parti bu kadar iyi niyetle bu kadar samimi bu kadar hasbi şekilde sorunu çözme mücadelesi verirken acaba birileri neden bunun önünde duruyor. 4 yıl boyunca TBMM'de Kürt kardeşlerimin hiçbir sorununa çözüm önerisi getirmeyenler 12 Haziran'da sandık görününce neden sokakları ateşe veriyor. Neden AK Parti'nin seçim bürolarına otobüslerine milletvekili adaylarına saldırıyorlar. Neden polisler hedef alınıyor. Bugün CHP, MHP, BDP, terör örgütü, Ergenekon, emekli siyasetçiler neden bir araya gelip ittifak halinde AK Parti'ye saldırıyorlar. Çünkü AK Parti çözüyor. Sorunları çözüm yoluna koyuyor. Millet artık bu sorunun çözümünü istiyor. AK Parti'ye güçlü şekilde destek veriyor. Sizden benim bir ricam var. Ben çocuğu dağa gidenlerin çocuklarını ne yapıp yapıp geri çağırmasını dağa götürmek isteyenlere direnmenizi istiyorum. Tavır takınmanızı istiyorum. Van'daki Diyarbakır'daki Hakkari'deki Kürt kardeşlerimden rica ediyorum. Hayatları boyunca sizin hiçbir değerinizle inancınızla yolları kesişmemiş olanların bugün ortaya çıkıp ortamı nasıl bulandırdığını iyi görün. Silahı mayınları taşları devreye sokanları görün."

Erdoğan, BDP'nin partimiz kapatılıyor itirazlarını da hatırlatarak Anayasa değişikliğinde parti kapatmaları engelleyen bir madde olmasına rağmen destek vermediklerini söyledi. BDP'lilerin "AKP 400 milletvekili çıkarsa da yeni anayasa yapmasına izin vermeyeceğiz" sözlerine de tepki gösteren Erdoğan, "Biz o 400'ü alalım da gücün yetiyorsa yaptırtma" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com