Van'daki 119 STK'dan "hoşgörü" açıklaması

Vandaki 119 STKdan hoşgörü açıklaması
Van'da bir araya gelen 119 sivil toplum kuruluşu ile siyasi parti temsilcileri, 30 Mart seçimleri öncesinde sağduyu ve hoşgörü çağrısı yaptı

VAN (AA) - Van'da bir araya gelen 119 sivil toplum kuruluşu (STK) ile siyasi parti temsilcileri, 30 Mart seçimleri öncesinde sağduyu ve hoşgörü çağrısı yaptı. 

Kentte seçim öncesi gerginliğin artması ve seçim çalışması yapan partilere yönelik saldırılarda bulunulması üzerine bir araya gelen STK'lar, gerilimin önlenmesini, seçimler öncesinde, seçim günü ve seçim sonrasında huzur ortamının bozulmamasını istedi. 

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) önünde toplanan 119 STK ve siyasi parti temsilcisi adına hazırlanan ortak metni okuyan Van TSO Başkanı Necdet Takva, açıklamanın "Farklılıklarımızla düşünmek, eylemek ve konuşmak" temasıyla hazırlandığını belirtti.

Takva, farklı kültürleri, dinleri, dilleri, gelenekleri ve anlayışları bünyesinde barındıran kentlerin, ellerinden, dillerinden, zihinlerinden ve kalplerinden bırakmamaları ve her daim diri tutmaları için çaba sarf etmesi gereken unsurlar olduğunu bildirerek, bu unsurların başında birlikte yaşama koşulları, barış, hoşgörü ve azami derecede saygının geldiğini söyledi.

Bu unsurların düşünce ve eylemlerde rol oynamaması ve göz ardı edilmesiyle yerini, şiddete, öfkeye, tahammülsüzlüğe, ötekileştirmeye, yok saymaya ve insanlığa yakışmayacak sonuçlara bırakacağını vurgulayan Takva, şunları kaydetti:

"Seçim arifesinde olan ülkemiz bu zamanları daha hoşgörü çerçevesinde geçirmeye çalışmalıdır. Politik duruşlardaki farklılığın zenginlik olduğu bilincini taşıyıp bunları bastırmak, manipüle etmek yerine demokrasi ortamında kendi görüşünü dile getirip farklı duruşları hoşgörü dahilinde anlamaya çalışmalıyız. Özellikle seçim döneminde karanlık güçlerin devreye girerek toplumda hassasiyeti yönlendirebilecek toplumsal mühendislikle, değerlerimize, kişiliklere ve farklı fikirlere saldırılar düzenlemesini de gözardı etmeden, topluma öncülük yapanların tabanı tahrik edici söylem ve eylemlerinde dikkatli olmaları gerekir.

Geçmişte karanlık güçlerin neler yapmaya muktedir olduklarının bilincinde olarak, kışkırtma, tahrik ve saldırgan dilin şiddete eş değer olduğunu ve her iki yöntemin kabul edilir olmadığını belirtmek isteriz. Herkes iyi bilmelidir ki, ne kışkırtıcı dil, ne de şiddet hiç kimseye fayda sağlamaz, sadece karşıtını besler."

Takva, STK'lar olarak seçim çalışmalarının, seçimlerin, insanların hür iradelerine ipotek koymadan, şiddetten, karanlık güçlere dayanan projelerden uzak, sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesinin takipçisi olacaklarına dikkati çekerek, "Sivil toplum kuruluşları olarak, en temel haklardan olan örgütlenme ve siyaset yapma hakkının ve birlikte yaşama isteğinin ihlal edilmesine yönelik şiddeti, tahrik edici söylemleri, provokasyon kokan eylemleri kınıyor, özelde siyasi partileri, genelde de ilimizde yaşayan tüm vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz. Bir yıldan fazladır devam eden barış sürecine, yerel seçimlerin gölge düşürecek şekilde gelişmelere meydan vermesi kabul edilebilir değildir. Keza barış sürecinin sağlıklı devam etmesine katkı sağlayacak somut adımlar bir an önce atılmalıdır" diye konuştu.

30 Mart seçimlerinin adil, şeffaf ve güvenlikli bir ortamda geçmesi için süreci takip edeceklerini ifade eden Takva, bireyin özgür iradesine engel teşkil eden bütün kışkırtıcı eylemlerin karşısında olduklarını ilan ettiklerini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com