Van'daki korkunç dram

Van'daki korkunç dram
Van’da depremden sonra akrabalarıyla aynı çadırda yaşamak zorunda kalan kadınlara yönelik şiddetin arttığı, erkeklerin şiddet uyguladığı, yalnız kadınlara konteyner verilmediği iddia edildi.

Van Kadın Derneği (VAKAD), depremden bu yana 700 kadından “şiddet, ekonomik sıkıntı ve barınma” sorunlarıyla ilgili başvuru aldı. VAKAD üyesi Esen Günay, geniş aileye mensup akrabalarıyla aynı çadırda yaşamak zorunda kalan kadınlara yönelik şiddetin arttığını ifade etti. Günay, işsizlik sebebiyle psikolojik bunalıma giren erkeklerin eşlerine yönelik şiddet uyguladığını belirterek şunları söyledi:

“Eskiden kayınvalidesi ya da kayınpederi ile oturmayanlar, şimdi beraber yaşamak durumunda. Akrabalarıyla aynı çadırı paylaşanlar arasında iftiralar, kavgalar olabiliyor. Kadınlar, kayınpederlerinden, kocalarından şiddet görebiliyorlar.”

Travmayı hafifletmek

Milliyet'ten Burcu Karakaş'ın haberine göre; Ciddi sorunlar yaşayan kadınları dernek aracılığıyla çevre hastanelerdeki psikiyatrlara yönlendirdiklerini söyleyen Günay, şöyle konuştu: “Derneğimizin çadırlarında film izleterek, yün ördürerek şiddete uğramış kadınların travmasını hafifletmeye çalışıyoruz. Çoğu zaman bir psikolog da bizlere eşlik ediyor ama psikolog sayısı ne yazık ki çok az. Hem stres atıyorlar hem de doktorla konuşabiliyorlar. Önümüzdeki günlerde gönüllü psikologlarla grup terapisi başlatmayı planlıyoruz.”

Yalnız kadına konteyner yok

Günay, konteyner talepleri reddedilen dul ve yalnız yaşayan kadınlardan çok sayıda başvuru aldıklarını da belirterek, şöyle konuştu: “Özellikle dul kadınlar ve kiracılar konteyner konusunda sıkıntılar yaşıyor. Yalnız kadınlara, ‘Ailenin yanına git’ deniliyor. Sözleşmesi olmayan ve adına elektrik ya da su faturası olmayan kiracılara da aynı şekilde konteyner verilmiyor. Valilik, böyle bir durumun olmadığını söylüyor ama bu sebepten mağdur olmuş birçok kadından başvuru aldık. Halbuki çok sayıda boş konteyner var. 20’den fazla konteyner kent var ama bunların yalnızca 4 ya da 5 tanesi faaliyette.” (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com