Van'daki Saldırıyla İlgili Şok Gelişme!

Van'daki Saldırıyla İlgili Şok Gelişme!
Üç askerin şehit olduğu, Başkale saldırısını muhtarın kardeşi planlamış...

Van'ın Başkale İlçesi Gedikbaşı Köyü yakınlarında 1 Ağustos'ta gerçekleştirilen ve 3 askerin şehit olması ile 4 askerin yaralanmasına neden olan saldırının detayları ortaya çıkıyor. Saldırının önceki gün gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilip tutuksuz olarak yargılanmasına karar verilen Güroluk Köyü Muhtarı Ali Arslan'ın kardeşi tarafından planlandığı belirlendi. Saldırıda kullanılan aracın da yine aynı kişi tarafından kiralandığı tespit edildi.

Van'ın Başkale İlçesi Gedikbaşı Köyü yakınlarında 1 Ağustos tarihinde BTR diye tabir edilen yol güvenliği alan askeri araca, plakası olmayan bir araçtan el bombası atıldı, aracın çevresinde bulunan askerlere de uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Saldırıda 1 astsubay ve 2 uzman çavuş şehit oldu, 4 asker de yaralandı. Bu sırada tesadüfen olay yerinden geçen Başkale Kaymakamı Bilgihan Bayar ile koruması da aracın kırılan camları nedeniyle hafif şekilde yaralandı.

Araç, muhtarın kardeşi tarafından 320 TL'ye kiralanmış
Saldırının hemen ardından olayı aydınlatmak için çalışma başlatan jandarma ekipleri yeni bilgilere ulaştı. Jandarma, saldırıda kullanılan aracın, önceki gün gözaltına alınan ve adliyeye çıkarılıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 7 kişiden biri olan Güroluk Köyü Muhtarı Ali Arslan'ın kardeşi Necmi Arslan tarafından kiralandığını belirledi. Necmi Arslan'ın aracı şehir dışından misafirlerinin geldiğini ve bunları Van ve Hakkari'de gezdireceğini söyleyerek teslim aldığı öğrenildi.

Telefonunu ve ehliyetini araçta bıraktı
Necmi Arslan'ın aracı teslim aldığı firmada gerçek adını kullanarak sözleşme imzaladığı öğrenilirken, saldırı sonrası kaçarken ehliyetini ve cep telefonunu da araçta bıraktığı belirtildi. Jandarma ekipleri, aynı zamanda saldırıyı planlayan kişi olan Necmi Arslan'ın yakalanması için köydeki ve Van'daki yakınlarının evlerinde aramalar yapıyor.

Saldırganlar araçtan iner inmez el bombası atmış
Jandarma ekiplerince incelenen MOBESE kayıtlarında aracın 1 Ağustos Pazartesi günü saat 11.48'de Başkale-Van karayolu üzerinde bulunan Bebleşin Jandarma Kontrol Noktası'nın önünden geçtiği belirlendi. Başkale'ye doğru ilerleyen aracın öğleden sonra patika yolları kullanarak yol önlemi alan askeri araca saldırı düzenlediği anlaşıldı. Jandarma, saldırganların araçtan iner inmez el bombası attıkları ve askerleri çapraz ateşe tuttukları belirlendi. Olay yerindeki görgü şahitleri de saldırıyı gerçekleştirenlerin 4 kişi olduklarını, saldırıdan sonra askerlerin ateşle karşılık verdiğini ve bu sırada bir saldırganın da yaralı olarak dağlık araziye kaçtığını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com