"Van'ı unuttuk gibi..."

"Van'ı unuttuk gibi..."
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Türkiye'nin iç sorunlarına yoğunlaşırken Van'ı unuttuk gibi" dedi...

 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Türkiye'nin iç sorunlarına, uluslararası ilişkilerine yoğunlaştığımız bir dönemde sanki Van'ı unuttuk gibi" dedi. 
 
Hamzaçebi, Van depreminin ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan CHP'li milletvekilleriyle TBMM'de basın toplantısı düzenledi. 
 
Van depremiyle ilgili 5 Aralıkta bir çalışma programı başlattıklarını anımsatan Hamzaçebi, 5 Ocak 2012 tarihine kadar CHP'li milletvekillerinin gruplar halinde Van'a gideceğini söyledi. Hamzaçebi, bu program çerçevesinde ilk iki grubun Van izlenimlerini bir rapor haline getirdiğini belirtti. 
 
Hamzaçebi, Van'ın bir çadır kente dönüştüğünü, ağır kış koşullarında Van'daki vatandaşların ihtiyacının yazlık çadır değil, konteynırlar olduğunu ifade etti. 
 
CHP'li Hamzaçebi, 21 bin konteynır sözüne rağmen CHP'li milletvekillerinin Van'ı ziyaret ettiği tarih itibariyle şehre ulaşan ve kurulan konteynır sayısının 5 bin 500 olduğunu söyledi. Hamzaçebi, "Yeni bir Van kurulacak olması, TOKİ'nin yapacağı yeni konutlara yazın taşınacağı hayali, vatandaşımızı bu soğuk kış koşullarında ısıtmaya yetmemektedir. Hükümet, gerçeklere dönmeli, süratle Türkiye'nin bütün üretim olanaklarını seferber ederek, Van'ın konteynır ihitayacını karşılamalıdır" dedi. 
 
Van'daki sorunları, "barınma, ısınma, sağlık, gıda, eğitim" olarak sıralayan Hamzaçebi, sözlerini, "Türkiye'nin iç sorunlarına, uluslararası ilişkilerine yoğunlaştığımız bir dönemde sanki Van'ı unuttuk gibi. CHP, Van'ı unutmadı, unutmayacağız, Hükümet ve bütün Türkiye de unutmamalıdır" diye sürdürdü. 
 
Basın toplantısında, deprem bölgesine giden milletvekilleri de izlenimlerini paylaştı. 
 
CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 17 Ağustos depremini Sakarya'da yaşadığını anlatarak, "Yıllarca sıkıntı yaşamış, geceleyin rüya görünce birden koşup, kapının eşiğine gelmiş, deprem oluyor sanısıyla korkunç geceler geçirmiş, yıllarca panik atak tedavisi görmüş bir vekilim" dedi. 
 
Bir gecede bir insanın, kentin hayatının nasıl değiştiğini bildiğini dile getiren Özkoç, insanı, depremin, binaların değil, ihmalin, tedbirsizliğin öldürdüğünü söyledi. 
 
CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, "Orası S.O.S veriyor" diyerek, yardımlarda koordinasyon eksikliği, yerel yönetimler ile valilik arasında diyalog kopukluğu bulunduğunu savundu. 
 
CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, depreme hazırlıksız olan Van'da, deprem sonrası manzaranın da dramlarla dolu olduğunu ifade etti. Hükümetin gerçek göç rakamını açıklaması gerektiğini kaydeden Eyidoğan, Van'ı üçüncü büyük deprem beklediğini, bunun da sosyo-ekonomik deprem olduğunu vurguladı. 
 
CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan da Van 100. Yıl Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerden isteyenlerin, bu eğitim öğretim yılında başka üniversitelerde eğitim alabilmesine imkan veren kanun teklifinin desteklenmesini istedi. 
 
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ise 1999 depreminden bu yana bir arpa boyu yol ilerleyemediklerini, ne kadar çaresiz ve kimsesiz olduklarını gördüklerini belirtti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com