"Varislerden Kurtulmak Zor Değil"

"Varislerden Kurtulmak Zor Değil"
Op. Dr. Birkan Akbulut, varis hastalığı hakkında çeşitli pratik bilgiler vererek, varis hastalığının tedavi yöntemlerini anlattı.

Op. Dr. Birkan Akbulut, varis hastalığı hakkında çeşitli
pratik bilgiler vererek, varis hastalığının tedavi
yöntemlerini anlattı.

Birkan, varis hastalığını sadece görüntü olarak değil, sağlık açısından da insanlarda tehlike yarattığına dikkat çekerek, varis hastalığının sadece kadınların değil erkeklerin de sorunu.haline geldiğine dikkat çektti.
Dr. Akbulut, varis hastalığı oluşumu hakkında bilgiler vererek, toplardamarların kirli kanı kalbe geri taşıdığını ve tekrar temizlenen kanın dolaşıma pompalandığını, bazı durumlarda kanın yer çekimine yenik düştüğünü ve aşağıdan yukarı gitmesi gereken kanın damarlarda biriktiğini belirterek, biriken kanın basınç yaratığını ve ağrı, ağırlık hissi, kramp, kaşıntı, şişlik gibi şikâyetlere sebep olduğunu hatta bazen venöz ülser denen yaraların bile açılabildiğini özellikle vurgulayarak, varis hastalığının meydana geldiğini dile getirdi.
Op. Dr. Birkan Akbulut;'Biriken kanın basıncına bağlı olarak damar duvarı zayıflar, damarlar genişler ve kıvrıntılı bir şekil alır ki, bu şekline varis denmektedir. Varisler bazen iridir ve gözle belirgin şekilde görülebilir, bazen ise varisler küçük, renkleri mavi, kırmızı ve mor arasında değişen kılcal damarlardır. Varisin şekli nasıl olursa olsun varlıkları önemli bir sağlık sorunudur ve küçümsenmemelidir. Sadece görüntüsü değil, yarattığı şikâyetler de çoğu zaman sinirlerimizi bozmaktadır. Oysa varislerden kurtulmak günümüzde hiç de zor değil. Gelişen teknoloji ile klasik varis ameliyatı neredeyse terk edilmiş durumdadır. Büyük damar varislerinde endovenöz (yani damar-içi) lazer uygulaması ile tedavi yapılmakta, hasta işlemden sonra ayağa kalkıp yürümekte, hatta isterse aynı gün taburcu bile olabilmektedir. Küçük-orta çaplı varislerde köpük tedavisi veya iğne tedavisi uygulanabilmektedir. Kılcal varislerde de transkutan (yani cilt-üstü) lazer uygulaması çok iyi bir tedavi alternatifidir. Bu yöntemlerin hepsinde başarı %100'e yakın olduğu gibi kozmetik sonuçlar da mükemmeldir. Çoğu zaman hastalarda birden fazla varis tipi bir arada bulunmaktadır. Bu noktada önemli olan her hastanın damar cerrahı tarafından ayrı ele alınıp detaylı olarak değerlendirilmesidir. Böylece her hasta için kendine özgü bir tedavi yolu çıkarılmalıdır ve bahsedilen tedavi yöntemleri bir birileriyle kombine edilmelidir' şeklinde varis hastalığı ve tedavisi ile ilgili pratik bilgiler verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com