'Varlık Barışı Semineri' düzenlendi

'Varlık Barışı Semineri' düzenlendi
Afyonkarahisar Defterdarlığı, Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) ve Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenledikleri 'Varlık Barışı Semineri', Anemon Otel'de gerçekleştirildi.

 Afyonkarahisar Defterdarlığı, Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) ve Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenledikleri 'Varlık Barışı Semineri', Anemon Otel'de gerçekleştirildi.

Afyonkarahisar Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası(SMMMO), Denizli Vergi Dairesi Başkanlığı ve Afyonkarahisar Defterdarlığı'nın Anemon Otel'de düzenlediği 'Varlık Barışı Semineri'ne Afyonkarahisar Defterdarı Mustafa Ceylan, Denizli Vergi Dairesi Başkanı Ali İhsan Tunçağıl, Vergi Denetmeni Adil Gemalmaz, Yardımcı Mali Müşavir Bilal Demir, Defterdarlık müdür ve şefleri katıldı.
Seminerde açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar SMMMO Başkanı Erdal Sayar, 5811 Sayılı Kanun ile bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması hakkında kanunda, 5917 sayılı kanunla yapılan değişikliklerin uygulanması konulu bilgilendirme toplantısı hakkında kısa bilgiler verdi.
Afyonkarahisar Defterdarı Mustafa Ceylan ise Varlık Barışı'nın önemine değindi. Ceylan, 'Bilindiği gibi, kamuoyunda Varlık Barışı olarak bilinen 5811 sayılı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması hakkında kanun 22 Kasım 2008 tarihli ve 27062 sayılı resmi gazetede yayımlanmış ve bu tarih itibariyle yürürlüğe girmiştir. 5811 sayılı kanun kapsamında yurt içi ve yurt dışı varlıkların bildirim ve beyan süresi 02 Mart 2009 tarihinde sona ermiştir. 10.07.2009 tarih ve 27284 sayılı resmi gazetede yayımlanan 5917 sayılı kanun ile 5811 sayılı kanunda bazı değişiklikler yapılmış ve aynı gün yürürlüğe girmiştir. Yapılan değişiklikler 01 Haziran 2009 tarihi itibariyle sahip olunan ve yurt dışında bulunan varlıklar ile yurt içinde bulunan ancak işletmenin öz kaynakları içersinde yer almayan varlıkların, 30 Eylül 2009 tarihine kadar bildirim ve beyana konu edilmesine imkan sağlanmıştır” dedi.
Diğer nedenlerle yapılabilecek vergi incelemelerinde matrah farkına ilişkin mahsup imkanından yararlanılabilinmesi için, 10 Temmuz 2009 ile 30 Eylül 2009 tarihleri arsanda yapılan bildirim veya beyanlar nedeniyle tahakkuk eden verginin vadesinde 22 Kasım 2008 ile 02 Mart 2009 tarihleri arasında yapılan bildirim veya beyanlar nedeniyle tahakkuk eden ve süresinde ödenmeyen vergilerin de gecikme zammıyla birlikte 30 Eylül 2009 tarihine kadar ödenmesi şartı getirildiğini belirten Ceylan, “Bu kapsamda gerçek veya tüzel kişiler tarafından 01Haziran 2009 tarihi itibariyle sahip olunan ve yurt dışında bulunan 'Para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları ile varlığı kanaat verici bir belge ile ispat edilen taşınmazlar' bu uygulama kapsamına girmektedir' diye konuştu.
EKONOMİYE KAZANCI İYİ OLACAK
Denizli Vergi Dairesi Başkanı Ali İhsan Tuncağıl de Varlık Barışı'nın ekonomiye kazancının olumlu olacağını inandığını dile getirdi. Tuncağıl, şunları söyledi:
'5811 sayılı bazı varlıkları ekonomiye kazandırılması ile ilgili yasayı 2008 yılında yürürlüğe girdikten sonra tanıtım toplantılarını yaptık. Denizle Vergi Dairesi Başkanlı denetimden sorumlu olduğu Uşak ve Afyonkarahisar illerinde de yapmaya özen göstermiştir. 5811 sayılı yasada amaç gerçek ve tüzel kişiler at olup 'Para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının ekonomiye kazandırılması e taşınmazların kayda alınmasıyla ile yut içinde bulunan ancak işletmenin öz kaynakları içersinde yer almayan bu tür varlıkları sermaye olarak işletmeye konulmak üzere işletmenin güçlenmesini sağlamak temel amaçlanmıştı. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde krizin etkilerini gidermek için faydalı bir yasaydı. Bundan yararlanılması işletmenin daha etkili bir şekilde faaliyet göstermesini sağlayacak hem de krizden çıkılmasına faydası olacak. Yararlanılması içinde teşvik tabi ki yasa içersinde bulunuyordu.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com