Vatan hasretiyle büyüyen "bedenler"

Vatan hasretiyle büyüyen bedenler
İç savaşın sürdüğü ülkelerinden kaçan Suriyeli aileler, hayata tutundukları yerlerde doğan çocuklarının buruk sevincini yaşıyor

HATAY (AA) - CEM GENCO - Suriye'deki iç savaş, vatanlarından ayrı nesiller ortaya çıkarıyor. Ülkelerinden kaçan Suriyeli aileler, hayata tutundukları yerlerde doğan çocuklarının buruk sevincini yaşıyor.

Kimi daha annesinin kucağında vatanından ayrılan kimi ise sığındıkları ülkelerde dünyaya gelen Suriyeli bebekler, ülkelerinden ayrı büyüyor. Yokluklar içinde bebeklerine bakmaya çalışan ailelerin en büyük tesellisi ise çocuklarını savaşta kaybetmeden dünyaya getirip büyütebilmek oluyor.

Çatışmalar ve dinmek bilmeyen saldırıların yaşandığı Hama, Humus, Halep ve İdlib gibi kentlerden kaçarak Hatay'ın Reyhanlı ilçesine sığınan Suriyeliler, bebeklerini iç savaşın gölgesinde büyütmeye çalışıyor.

Hama kentinden bir yıl önce Reyhanlı'daki akrabalarının yanına gelen 3 kişilik Haddet ailesi, 6 ay önce burada dünyaya gelen bebeklerine gözü gibi bakıyor.

Anne Emine Haddet (23), AA muhabirine, ülkesinden ayrı kalmanın üzüntüsünü yaşadıklarını anlattı.

Türkiye'de 6 ay önce dünyaya gelen bebeklerini, ülkelerinden uzakta büyütmenin burukluğunu yaşadıklarını ifade eden Haddet, "Bizim gibi savaştan kaçan akrabalarımızla aynı evde kalıyoruz. Bebeğimiz daha 6 aylık. İnşallah o bir gün ülkesinde özgürce yaşayacak" dedi.

İdlib kentinden 11 ay önce gelen Emnet ailesinin bebekleri ise daha 1 aylık. Bebeğinin adını "Hasreti" koyan Büşra Emnet (32), vatanından uzakta bebek dünyaya getirmenin üzücü olduğunu söyledi.

Bir an önce ülkelerine dönmeyi umut ettiklerini dile getiren Emnet, tek tesellisinin bebeğini huzur içerisinde büyütebilmek olduğunu kaydetti.

Halep'teki saldırılardan kaçarak bir yıl önce Reyhanlı'ya sığınan Reydet Tayyer (24) ise eşi ve kardeşiyle Türkiye'ye geldiğini belirtti.

Çok zor günler geçirdiklerini, tek teselli ve umutlarının dünyaya getirdiği bebeği olduğunu vurgulayan Tayyer, "Savaşın acı hatıralarını kalbimizde yaşıyoruz. Rabbim bize sağlıklı evlat nasip etti, ömrü güzel olsun. Ülkemize döneceğimiz günlerin hasretini şimdi daha çok çekeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com