Vatan ve Milliyet Satışı Nasıl Duyurdu?

Vatan ve Milliyet Satışı Nasıl Duyurdu?
Vatan ve Milliyet gazetelerinin satış haberi bugün bu iki gazetenin 1. sayfalarında böyle duyuruldu...

Milliyet gazetesi

Doğan Gazetecilik'ten Milliyet ve Vatan için anlaşma açıklaması...

Doğan Gazetecilik, Milliyet ve Vatan gazetelerini Demirören ve Karacan Grubu'na satmak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı.

Doğan Gazetecilik'ten Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, şirketin bünyesinde bulunan Milliyet Gazetesini 47.96 milyon dolara, Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık'ta sahip olduğu hisseleri ise 26 milyon dolara Demirören ve Karacan Grubu'nun ortak girişim şirketi DK Gazetecilik ve Yayıncılık'a satma konusunda anlaşma sağlandığı açıklandı. Satışa Milliyet ve Vatan'a ait tüm marka ve isim hakları ile internet sitesi alan adlarının dahil olduğu belirtildi.

İzin bekleniyor
KAP'a yapılan açıklamadan kısa süre sonra şirket çalışanlarına e-posta gönderen Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, “Gazetelerimizin iş dünyasının tanınmış gruplarından Sn. Demirören ailesi ve Milliyet'in kurucuları Sn. Karacan ailesi ortaklığında alınması bizleri mutlu etti” derken henüz hisse devri anlaşmasının imzalanmadığını, sözlü mutabakata varılan şartlarda anlaşmaya varılması ve yasal izinlerin alınması sonrasında satış işleminin sonuçlanacağı bilgisini verdi.

32 yıldır sahibiydi
Milliyet'i her zaman ailesi gibi gördüğünü vurgulayan Boyner, “Doğan ailesi olarak, 32 yıldır Milliyet meşalesini büyük bir gururla taşıdık. Milliyet'in temsil ettiği değerlerin ülkemiz için çok önemli olduğuna inandık ve bu değerlerden ödün vermedik. 2003 yılında Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı olarak göreve başladığımda gazetemizle çok yakından ilgilendim. Daha iyiye götürebilmek için çok emek harcadım. Bu dönem içerisinde bazılarınızla yakın çalıştık, bazılarınızla sadece asansörde selamlaşabildik. Vatan gazetesi de 2003 yılında başladığı yayın hayatında, gazetecilik olarak büyük başarılar gösterdi” dedi.

Demirören ailesi sanayi, Karacanlar ise medya kökenli
Demirören Grubu içinde Gaz, Sanayi, İnşaat, Eğitim grupları bulunmakta. Gaz Grubu şirketleri Milangaz, Likidgaz, Mutfakgaz, Güneşgaz. Sanayi Grubu şirketleri Demirören Tüp, Azerbaycan Ağır Sanayi, Parsat Piston. Eğitim Grubunda ise Ata Koleji bulunmakta. Halen Demirören Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Erdoğan Demirören yürütüyor.
Karacan ailesi ise Milliyet Gazetesi'nin kurucusu. Karacan ailesi, Milliyet'i 1979'da Doğan ailesine satmıştı. Karacan ailesinin sahibi olduğu medya şirketleri arasında Number One TV, Number One FM, Radyo Klas, Fashionone TV bulunuyor.

Vatan gazetesi

Vatan'da yeni dönem
Doğan Gazetecilik, VATAN ve Milliyet'in Demirören-Karacan ortaklığına satışı konusunda mutabakat sağladı.

Doğan Gazetecilik A.Ş., VATAN ve Milliyet'in satışı için Demirören ve Karacan Grubu'nun ortak girişim şirketi DK Yayıncılık ile ön mutabakat sağladı.

Doğan Gazetecilik A.Ş'den yapılan açıklamada Milliyet ve Vatan gazetelerinin hisselerinin Demirören ve Karacan Grubu'nun ortak girişim şirketi DK Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'ye satışı konusunda anlaşma sağlandığı duyuruldu. Doğan Gazetecilik A.Ş'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, “Şirketimiz bünyesinde yayınlanmakta olan Milliyet Gazetesi'ne ait tüm marka ve isim hakları ile İnternet Sitesi alan adlarının (www.milliyet.com.tr) KDV dahil 47 milyon 960 bin ABD Doları bedel üzerinden; Şirketimizin 129 milyon TL sermayesinde yüzde 99,99 oranında pay sahibi olduğu ve bünyesinde Vatan Gazetesi'nin tüm marka ve isim hakları ile İnternet Sitesi alan adlarını (www.gazetevatan.com) barındıran Bağımsız Gazeteciler Yayıncılık A.Ş'de sahip olduğumuz beheri 100 TL nominal değerli 1 milyon 289 bin 996 adet hisse senetlerinin tamamının 26 milyon ABD Doları bedel üzerinden, Demirören ve Karacan Grubu'nun ortak girişim şirketi DK Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'ye satışı konusunda, Şirketimiz ile DK Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş. arasında genel esaslarda mutabakat sağlanmıştır” denildi. Açıklamada, hisse devir sözleşmesinin imzalanmasını takiben ayrıca detaylı açıklama yapılacağı belirtildi.

'VATAN ve Milliyet yayınlarını başarı ile sürdürecek...'

Doğan Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner, VATAN ve Milliyet gazetelerinin DK Yayıncılık'a satışıyla ilgili olarak Milliyet ve Vatan çalışanlarına bir bilgilendirme açıklaması yaptı. Hanzade Doğan Boyner'in açıklaması şöyle:

“Doğan Yayın Holding'in yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde Vatan ve Milliyet gazetelerinin satışına karar verildi. Sözlü mutabakata varılan şartların anlaşmaya bağlanması ve yasal izinlerin alınması sonrasında satış işlemi sonuçlanacaktır. Gazetelerimizin iş dünyasının tanınmış gruplarından Sayın Demirören ailesi ve Milliyet'in kurucuları Sayın Karacan ailesi ortaklığında alınması bizleri mutlu etti.

Doğan ailesi olarak, 32 yıldır Milliyet meşalesini büyük bir gururla taşıdık. Milliyet'in temsil ettiği değerlerin ülkemiz için çok önemli olduğuna inandık ve bu değerlerden ödün vermedik. Vatan G azetesi de 2002 sonunda başladığı yayın hayatında, gazetecilik olarak büyük başarılar gösterdi. Milliyet ve Vatan'ın yeni sahiplik yapısı altında yayınlarını başarı ile sürdüreceklerine gönülden inanıyoruz.Demirören Grubu enerjiyle büyüdü

Milliyet ve Vatan'ın alımında Karacan Ailesi ile ortak olan Demirören Grubu, enerji, turizm ve alışveriş merkezi yönetimi alanında faaliyetleriyle öne çıktı. Grubun amiral gemisi Milangaz, Türkiye'-nin en büyük 500 sanayi Şirketi arasında yer alıyor. Demirören Grubu'nun enerji alanında 2 milyar dolara yakın cirosu var. Milangaz'ın dışında Mutfakgaz, Güneşgaz, Milgaz gibi şirketleri de olan Demirören Grubu, geçen yıl M'oil'i alarak akaryakıt dağıtımında da Türkiye'nin önemli oyuncularından biri haline geldi. Geçen yıl Kemer Country Club'ı da devralan Demirören Grubu, son olarak Taksim İstiklal Caddesi'nde Demirören Alışveriş Merkezi'ni açtı.

Milliyet gazetesini Karacan Ailesi kurdu

Milliyet ve Vatan gazetelerini Doğan gazetecilik A.Ş.'den Demirören Grubu ile birlikte alan Karacan Ailesi, Milliyet'in aynı zamanda kurucusu ve ilk sahibiydi. Milliyet 3 Mayıs 1950'de Ali Naci Karacan'la ilk kez Türk medya sektörüne adım attı. Daha sonra Karacan Ailesi, 1980'de gazeteyi Aydın Doğan'a sattı. Milliyet'i Aydın Doğan'a satan Ercüment Karacan şu an gazeteyi alan Ali Karacan'ın babasıdır. Karacan Ailesi, Milliyet Gazetesi'ni sattıktan sonra da medya sektörüne uzak kalmadı. Müzik yayıncılığı konusunda uzman Number One Grubu'nu kurdu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com