Vatandaş çırpınıyor, hükümet uyuyor!

Vatandaş çırpınıyor, hükümet uyuyor!
Son dönemde sıkça gündeme gelen halkın banka mağduriyeti bir türlü giderilemiyor...

Sansürsüzhaber/ÖZEL Hükümet gücü elinde bulundurmasına rağmen vatandaşın mağduriyetini gidermeye yönelik gerekli önlemleri almıyor. Bankalar üzerinde hiç bir yaptırım uygulanmıyor...

Biz de konuyu, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Şükran Eroğlu'na sorduk...
 
Eroğlu, Sansursuz Haber'e konuştu ve bankaların tüketicileri mağdur etmesi konusunda şunları söyledi:
 
Bankaların yaptığı yeni bir şey değil aslında. Uzun zamandır, faturalar için otomatik ödeme talimatları verildiğinde, veye harcama sözü verildiğinde yıllık kredi kartı kullanım aidatı alınmayacağına dair müşterileri ile pazarlık yapıyorlar. Ancak bunun hiç bir yasal dayanağı yok. Bu tür anlaşmaların yasal olmadığı gerek yargı gerekse mahkeme heyetleri tarafından onaylandı. Hatta yargıtay 10 yıl geriye dönük olarak bu ücretin geri iade alınabileceğini belirtti. Ancak bankalar tüketicilerden ellerini çekmiyor. 
 
Bizi bu konuda şaşırtmamaya devam eden bankalar, gerçek gelir belgelerine ulaşmadan, limitleri sürekli yükseltiyor. Bankalarla baş edemiyoruz. Devlet ekonomik gücü elinde bulundurmasına rağmen, vatandaşın mağduriyetini gidermeye yönelik hiç bir girişimde ve yaptırımda bulunmuyor. 
 
Tüketiciler bu duruma pirim vermesinler, hakem heyetlerine mutlaka başvuruda bulunsunlar. Bankaların satabildiği tek şey bireysel kredi ve kredi kartları, artık ticari kredi satamıyorlar ve dolayısıyla sürekli olarak vatandaşa yükleniyorlar. Halkımız ise dürüstçe borcunu ödemeye çalışıyor. Ancak vatandaşlarımıza, haksızlığa uğradıklarında mutlaka hakem heyetlerine başvuruda bulunmalarını ısrarla söylüyorum.

Bankalardan "Harcama sözü verin, aidat ödemeyin" teklifi
 
Bankaların, aidatlarla ilgili tüketicilere ‘harcamanızı artırın aidat almayalım’ teklifinde bulunmaya başladığı ortaya çıkmıştı. Ancak TÜKODER Başkanı Eroğlu, bu uygulamanın yeni olmadığını, bankaların geçtiğimiz yıllarda da bu teklifle müşterilerinin karşısına çıktığını belirtti.
 
Tek limit uygulaması
 
Başkan Eroğlu, tek limit uygulamasında da sıkıntılar yaşanacağını öngördüklerini, bankaların kural-yasa tanımadığını, bankalarla baş edemediklerini, tüketicilerin mağdur olmamak için, bilgileri dışında limit artırımı yapılması durumunda, gerekli hassasiyeti göstererek ilgili birimlere mutlaka itirazda bulunmaları gerektiğini söyledi.(NSO)

Haber: Neslihan Uçar
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com