Vatandaş "Gizli Zam"ın Farkında mı?

Vatandaş "Gizli Zam"ın Farkında mı?
Nakit alışverişlerde tüketiciye iade edilmeyen 'kuruş' para üstü vatandaşa gizli zam olarak yansıyor.

 Çoğu zaman utandığı için bu parayı isteyemeyen tüketicinin cebinden çıkan ve kayda girmediği için vergilendirmeyen bu gelir, marketlere de 'milyarlık' kazanç olarak geri dönüyor.


Bazı marketlerin nakit alışverişlerde kuruşları para üstü olarak vermemesi, tüketiciye gizli zam olarak yansıyor. Üstelik, söz konusu 'gizli zamlar' vergiye de yansımıyor.
Marketten alınan 1,99 liralık bir ürününün para üstü 1 kuruş olarak tüketiciye geri dönmesi gerekirken, 'kuruş'la çalışmak istemeyen marketler, para üstünü vermiyor. Dolayısıyla, bu da tüketiciye vergiye yansımayan 'gizli zam' olarak geri dönüyor.

PEŞİN ALAN CEZALANDIRILIYOR

Bu konuda tüketicinin daha bilinçli ve dikkatli davranması gerekiyor. Tüketicinin nakit alışverişlerde, para üstünü son kuruşuna kadar, istemesi gerektiğini belirten yetkililer, gerekirse bunun için tepki gösterilmesini istedi. Bu tip konularda özellikle, "Bir liranın hesabını yapıyorsan, ben vereyim" diyenlerin bile olduğu bilinirken böyle bir durumda bile, kesinlikle tüketicinin hakkını araması gerekiyor. Bu tür bir uygulamanın tüketiciye saygısızlık olduğunu vurgulayan yetkili-ler, peşin alışveriş yapan tüketicinin kuruşlarının cebinden alındığını söylüyor.

MERKEZ BANKASI'NA BAŞVURUN

Birçok market böyle bir durumda, 'kuruş yok' bahanesinin altına sığınırken, yetkililer, bu konuda iş yeri sahiplerinin Merkez Bankası'na başvurarak, kuruş talep etmelerini tavsiye ediyor. Tüketicinin de böyle bir bahaneyle karşı karşıya bırakılmaması gerekiyor.

KARTLI ALIŞVERİŞTE KAYIP YOK

Kredi kartıyla yapılan alışverişlerde etiket tutarı doğrultusunda ücret tahsil edilirken, nakit ödeme yapan tüketici para üstü almada sorun yaşıyor. Böyle bir uygulama neticesinde, marketlerdeki kasalarda gün içinde 50-100 lira arasında para toplanabiliyor. Bu rakam marketin hacmi büyüdükçe ya da Türkiye'deki marketlerin geneline yayıldığında, ortaya ciddi bir kazanç çıkıyor.

İstemeye utanmayın!

Marketlerde ve bu tür alışveriş mağazalarında fiyat etiketleri kuruşlu farklarla yazılarak, tüketicide daha ucuz algısı yaratılmaya çalışılıyor. Ancak kasaya gelen tüketici, para üstünün ödenmemesiyle karşı karşıya geliyor ve bu noktada da istemeye utanıyor. Ancak tüketicinin istemeye utandığı kuruşlar, önemli bir meblağ olarak kasalarda birikiyor. Kayıtdışı olan bu uygulama, yasalara da aykırı. Merkez Bankası bugün fiilen kuruşları kullanıyor. Vatandaşların kullanamadığı, geri alamadığı kuruşlar, birilerinin cebinde birikiyor.

Aylık örtülü kazanç milyar lirayı buluyor

Özellikle büyük marketlerdeki tüketici sirkülasyonu, para üstü kuruşlarla büyük kazanca ulaşıyor. Tüketiciler Birliği 2007 yılında yaptığı araştırmada, bir kasiyerin ortalama bin adetlik fiş kestiğini açıkladı. Buna göre, ortalama 1 kuruş olarak hesağlandığında, 40 kasası bulunan bir market, 40 bin kuruş, yani 400 lira fazla parayla kasa kapatıyor. Bu rakam ayda 12 bin lira yapıyor. Bugün bakıldığında, sorun hala devam ediyor ve marketlerin kasalarına ciddi anlamda bir kayıtdışı kazanç giriyor. Bu kayıtdışı kazancın, devletin kasasını ilgilendiren vergi kaybı boyutu da ayrı bir sorun.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com