“Vatandaş ilaç bulmakta zorlanacak”

“Vatandaş ilaç bulmakta zorlanacak”
Kütahya Eczacılar Odası Genel Sekreteri Murat Karamanlı , 700 çeşit ilaçta devletin yaptığı yüzde 24'lük indirimle ilgili olarak, kararın ertelendiği 4 Aralık tarihinde de çözüm bulunmazsa vatandaşların ilaç bulmakta zorluk çekeceklerini ifade etti.

Kütahya Eczacılar Odası Genel Sekreteri Murat Karamanlı , 700 çeşit ilaçta devletin yaptığı yüzde 24'lük indirimle ilgili olarak, kararın ertelendiği 4 Aralık tarihinde de çözüm bulunmazsa vatandaşların ilaç bulmakta zorluk çekeceklerini ifade etti.Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 18 Eylül'de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki değişiklikle 700 ilaçla ilgili devlete yapılan indirim yüzde 11'den yüzde 24'e çıkartılmıştı.
2 Kasım'dan itibaren başlayacak uygulamadan eczacıların zarar etmemeleri için, stoklarında bulunan indirime gidilecek 700 ilacı depolara geri göndermesiyle ilaç bulamama sıkıntısına neden olacağından dolayı uygulama 4 Aralık tarihine ertelendi. Ancak 4 Aralık'ta başlayacak yeni İlaç Fiyat Kararnamesi'nde bin 691 ilaca yapılan yüzde 40'a varan oranlardaki indirimde de aynı sıkıntının yaşanabileceği belirtiliyor.
4 Aralık tarihine ertelenen sorunun çözülmediğinde vatandaşın ilaç bulmakta sıkıntı çekeceğini ifade eden Kütahya Eczacılar Odası Genel Sekreteri Murat Karamanlı, “700 ilaca uygulanan kamu kurum iskontosu %11'den %24'e çıkartıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bu artış bizim zararımıza olacak. Her durumda külfeti biz çekiyoruz. Bu konuyu ilaç sanayii ile görüştük ve bu durumun düzelmesini istedik. Yedi yüz kalem ilacı depolara iade ederek daha sonra tekrar iskontolu olarak alıp %13'lük olan kaybımızı gidermek istedik, ancak ilaç firmalarının bir kısmı bunu karşılamayı reddetti” dedi.
İlaç firmalarının bu şekilde ilaç üretmekten ve piyasaya sürmekten memnun olmadığını ve sorunun çözülmediğinde tepkilerinin çok ağır olacağını belirten Karaman, asıl korkularının ise ileriye dönük olarak vatandaşın ilaç bulmakta çekeceği zorluk olacağını ifade etti.
“DEVLET BİZE TAHSİLDARLIK YAPTIRIYOR”
Karamanlı ayrıca muayene ücretlerinin eczacılar tarafından tahsil edilmesinin kendilerini zor durumda bıraktığını ifade ederek, “Hastalardan artık muayene ücreti olarak, sağlık ocakları 2 TL, devlet ve üniversite hastaneleri 8 TL, özel hastaneler ise 15 TL alıyorlar. Burada en büyük sıkıntıyı tahsilatı yapmak zorunda bırakılan biz eczacılar yaşıyoruz” dedi.
Devletin eczacılara tahsildarlık yaptırdığını, bu tahsilatın kendileriyle alakası bulunmadığını ifade eden Karamanlı, “Daha yeni alınmaya başlayan muayene ücretlerinden haberi olmayan vatandaşlar 60-70 TL civarında hesap çıkması halinde zor durumda kalıyorlar. Biz vatandaştan aldığımız bu ücretin karşılığında hiçbir belge veremiyoruz. Vatandaştan aldığımız bu ücretleri SGK kurumuna teslim ediyoruz bu paralar bizde kalmıyor” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com