Vatandaşın cebini yakan parayı CHP sordu

Vatandaşın cebini yakan parayı CHP sordu
CHP Ankara Milletvekili Nazlıaka, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, Alo 182'den randevu alan bir vatandaşın randevu almak için kullandığı ortalama süreyi ve bu görüşme için ödediği ortalama ücreti sordu.

ANKARA (ANKA)- Nazlıaka, TBMM Başkanlığı'na Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, Alo 182'den randevu alan bir vatandaşın randevu almak için kullandığı ortalama süreyi ve bu görüşme için ödediği ortalama ücreti sordu.

Nazlıaka, TBMM Başkanlığı'na Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşa telefon veya internet üzerinden verilen hizmetleri merak eden Nazlıaka, "Bunlardan kaçı ücretsizdir? Ücretli olanların tarifeleri nedir?" diye sordu.

Nazlıaka'nın Sağlık Bakanı'na yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde yer alan diğer sorular şöyle:

"Uygulanmaya başlandığı tarihten bugüne kadar Alo 182 hattını arayanların sayısı nedir? Bu aramalar için telefon operatörlerine toplam ne kadar ödeme yapılmıştır? İllere göre dağılımı nedir?
Alo 182'den randevu alan bir vatandaşımızın randevu almak için kullandığı ortalama süre ve bu görüşme için ödediği ortalama ücret nedir?
Devlet tarafından sunulan sağlık hizmeti üzerinden özel şirketlere para kazandırılmasının hukuki dayanağı nedir? Bu uygulama İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer alan 'Herkesin ülkesinin kamu hizmetlerinden eşit olarak yararlanma hakkı vardır' hükmüne aykırı değil midir?
Alo 182 hattına bağlı olarak telefon operatörleri ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan bir anlaşma var mıdır? Kapsamı nedir?
Alo 182 hattının çalışan personel Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak mı çalışmaktadır? Telefon şirketleri bu personel hizmeti üzerinden elde ettiği gelir için Sağlık Bakanlığına bir ödeme yapmakta mıdır?
Hastanelerdeki randevu sırasında, Alo 182 hattını arayarak randevu alan vatandaşlarımızın, maddi imkansızlık nedeniyle doğrudan hastaneye gelen vatandaşımızın önüne geçmesi adalet ve hakkaniyetle örtüşür mü?
Alo 182 hattı AKP'nin sağlık politikalarına bakışının bir uygulaması mıdır? Vatandaşlarımız arasında adaletsizliğe neden olan, insani bir uygulama gibi gözükmeyen, sağlığı bir kar ve rant aracı olarak gören Alo 182 hattını kaldırmayı veya ücretsiz hale getirmeyi düşünüyor musunuz?"


Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com