Vatandaşın girdiği borç batağı büyüyor

Vatandaşın girdiği borç batağı büyüyor
Merkez Bankası verilerine göre, yurt içi bireysel kredi hacmi, 2011'de yüzde 25 artış gösterdi.

Sansursuzhaber.com / Kredi kartı ve kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı da yüzde 54 arttı. 2011 yılında ise bireysel kredi kullanan vatandaşların sayısı da yüzde 5o'nin üzerinde artış gösterdi.

2011 yılında özellikle bireysel kredi alanında alınan tüketici kredilerinde yüzde 30 artış gerçekleşti. Son bir yıl tüketici kredilerindeki artış 37.2 milyar TL.

Hükümet ise ayağını yorganına göre uzat önerileri yapıyor. Ancak açlık sınırının altına yaşayan milyonlarca insanın zaruri ihtiyaçları dahi karşılayamadığı gözlerden kaçıyor.


TÜKODER Başkanı Şükran Eroğlu, ülkedeki ekonomik bataklığı değerlendirdi. Eroğlu ilk olarak Hükümet cephesinden sürekli olarak gelen "ayağınızı yorganınıza göre uzatın" uyarılarını sert bir dille eleştirdi...

Eroğlu Sansursuzhaber.com'a özel yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:


Ayağınızı yorganınıza göre uzatın demek çok güzel bir şey de; ama siz tüketimin bu kadar körüklendiği ve bu kadar çok alışveriş merkezinin açıldığı ve insanların da hep buralardan alışveriş yapmaya zorlandığı bir sistemi kurduktan sonra insanlara ayağınızı yorganınıza göre uzatın derseniz onlarla hakikaten dalga geçmiş olursunuz.

Siz tüketimin bu kadar fazlaca insanların üzerine bindirildiği bir korkunç kapitalizmin ve emperyalizmin çarkları arasında bu insanları korumasız bırakıp, bankaların eline terkedeceksiniz ve ekonomilerini düzeltmek için tek çare kredi kullanmak olacak. Bu insanlarla dalga geçmektir.

Pahalılık, işsizlik ve sosyal güvence...

Hükümet olarak bunların önlemini almak zorundasınız, pahalılığı ve işsizliği önleyeceksiniz sosyal güvenceleri yaratacaksınız ancak ondan sonra insanlara diyeceksiniz ki siz ayağınızı yorganınıza göre uzatmalısınız.

"Yarınlar bizimdir" diyemiyoruz...

Siz yarın için bir yatırım yapabiliyor musunuz? Ben yapamıyorum. Yarını belli olmayan bir ülkede yaşıyoruz. Bir ekonomik politikanın olmadığı, günlük ekonomik kararlarla yönetilen bir ülkede zaten insanların hesap kitap yapabilme şansları da yok. İş anlamında insanları sürekli köleleştirmeye yönelik bir sistem var. Siz aslında işçi değil köle çalıştırıyorsunuz ve her an herkes işsiz kalabilir ve kaldığı anda da bir işsizlik güvencesi yok. Ödenen işsizlik parası da belli, işsizlik maaşı veriliyor kısa bir süre. Onla da geçinin geçinebiliyorsanız...

Gelecek belirsiz...

Bu kadar belirsizliklerin olduğu bir ülkede nasıl bir gelecek vadedildiği de belli. Çözümsüz ve kaoslarla dolu günlere uyanıyoruz her gün.

İnsanlar ellerinde bomba ile dolaşıyor...

İnsanlar ellerinde kredi kartı adı verilen bombalarla dolaşıyor. Ne kadar uyarsak da boş çünkü o kartlara bir bakıma muhtaçlar. Zaten insanların bilinçleri de bu sistemle yok ediliyor. Dönüp sisteme bakmak gerekiyor. Hükümet bu sistemsizliğe son vermeli fakat benim hiç bir ümidim yok. Zaten bütün insanları borçlandırdılar ve kredi kartlarına hapsettiler. Şimdi buyrun düzeltin diyorlar. İnsanlar bu şartlarda ekonomilerini nasıl düzeltebilir ki? Dönün bakın toplumun yüzde 95'i borçlu.

Günlük politikalarla yol alınmaz...

Uygulanan politikalar tamamen günlük politikalar. Belirgin anlamda bir ekonomik politika ve dış politika yok. Her gün bir kaosla ve bir krizle uyanıyoruz, ülke yangın yerine dönmüş vaziyette. Biz insanlar artık akıl sağlığımızı yitirmemek için uğraşıyoruz.

Siyasi erkler sorunundan vatandaşa sıra gelmiyor

Artık her gün yeni bir gündemle uyanıyoruz ve aklımızın sırrımızın ermediği şeyler oluyor. Siyasi erkler arasındaki mücadele halkı şaşkına çevirmiş vaziyette. En son yaşadıklarımız da bunun en uç göstergesi.

Çözüme yönelik inancımızı tamamen kaybettik. Halk tamamen bankaların eline bırakılmış durumda ve bankalarla başedebilecek hiç bir mekanizma yok. Bankalar cüzdan işleme bedeline kadar tüketiciden alıyor. Elektrikte kaçakların, kayıpların, sayaç okumaların, personel giderlerinin hepsi tüketicilerden tahsil ediliyor ve devlet bunların hepsini seyrediyor. bunları körükleyecek ve bunları destekleyecek yönetmelikler çıkarıyor. Tüketici lehine yapılan tek bir şey yok bu iktidar yok.

Tüketicilere tavsiyeler...

Tüketicilere tavsiye edeceğim tek şey en azından kredi kullanmayı azaltarak mümkün olduğunca kendi imkanlarıyla geçinmeleri. Kredi kartı ve kredi kullanımında zorunlu ihtiyaçların dışına çıkmamaları. Yoksa bu Hükümetten bir şey istiyorlarsa boşuna bekliyolar. Bunu da son olarak eklemiş oluyum.

Haber: Neslihan Uçar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com