Vatandaşlar geceleri çadır ve araçlarda geçiriyor

Vatandaşlar geceleri çadır ve araçlarda geçiriyor
Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen Pazarlar ilçesindeki vatandaşlar, artçı sarsıntıların sürmesi nedeniyle geceleri çadır ve araçlarda geçiriyor.

Kütahya'nın Simav ilçesinde 19 Mayıs'ta meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen Pazarlar ilçesindeki vatandaşlar, artçı sarsıntıların sürmesi nedeniyle geceleri çadır ve araçlarda geçiriyor.
İlçede evleri hasar gören vatandaşlardan bazıları Türk Kızılayı'nın gönderdiği ve Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Pazarlar Meslek Yüksekokulu yerleşkesine kurulan 150 çadırda, bazıları ise kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda ve araçlarda kalıyor. Artçı sarsıntılardan tedirgin oldukları için evlerine giremeyen vatandaşlar, gündüzleri ise normal yaşantılarına dönmeye çalışıyor. İlçeye gelen psikologlardan destek alan depremzedelerin bir bölümünün halen korkuyu atlatamadığı belirtildi.
İlçe Emniyet Amirliğince çadır kentler ve ilçe genelinde güvenlik en üst seviyede tutulurken, Pazarlar Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfınca çadır kentlerde yaşayan vatandaşlara çorba ikram ediliyor.
Tamamlanan ön hasar tespitinde, 3 bin 889 konutun incelendiği Pazarlar'da 64 konuta ''hasarlı, oturulamaz'', 399 konuta ise ''hasarlı, oturulabilir'' raporu verildi.
Pazarlar Kaymakamı Murat Beşikçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, korku ve panik nedeniyle çadırlarda kalan vatandaşların ziyaret edilerek mağduriyetlerinin giderildiğini söyledi.
İlçe halkının deprem dolayısıyla çektiği çileyi kendilerinin de yaşadığını ifade eden Beşikçi, ''Vatandaşlarımızın yaralarının en kısa zamanda sarılması için insanüstü bir gayretle devletimizin tüm imkanları ile mücadele ediyoruz. Metanetli ve sağduyulu yaklaşımı nedeniyle tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum'' dedi.
Belediye Başkanı Ahmet Torun ise depremin Simav'dan sonra en fazla hasara Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde yol açtığını belirterek, ''Oturulamaz durumdaki 64 hasarlı konutun sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşıladık. Bunun yanında insanlarımız deprem korkusuyla evlere giremiyorlar. Bu insanlarında ihtiyaçlarını Kriz Merkezi olarak karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda mağdur vatandaşımız yok. İlçemizde oluşturulan Kriz Merkezinin kontrolünde çalışmalarımız koordineli bir şekilde devam ediyor'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com