Vatikan'da belge skandalı

Vatikan'da belge skandalı
Papa'ya ait belgeleri çalarak basına sızdıran Papa'nın sivil hizmetkarı göz altına alınırken olayın içinde kiliseden başka isimlerin daha olduğu konuşuluyor.

Wikileaks'in ardından dünya şimdi de Vatileaks haberleriyle çalkalanıyor. Katolik aleminin yönetim merkezi vatikanda çalıntı belge krizi yaşanıyor.

Papa 16. Benedikt'in özel yazışmalarını ve merkeze ait önemli bilgileri basına sızdırdığı anlaşılan Papa'nın sivil hizmetkarı Paolo Gabriele göz altına alınırken, olaya bazı din adamları ve görevlilerin de karıştırğı bildiriliyor. Gabriele'nin evinde de bir çok belgeye rastlandı.

İddialara göre pişmanlık duyduğunu söyleyen hizmetkarın sorgusunda kendisine yardım eden italyan bir kardinal ve yine kendisi gibi hizmetkar olan bir kadından söz ettiği bildiriliyor...

Vatikan'da din adamları bilgisayar yerine hala el yazısıyla belge tutuyor bu da evrak hırsılığını kolaylaştırıyor.

La Republica gazetesine konuşan adı açıklanmayan üst düzey bir vatikan yöneticisi skandalın papa ve başbakan tarcisio bertone arasında yaşanan bir iç sürtüşme yüzünden patlak verdiğini söyledi.

Olay başta vatikan olmak üzere bütün İtalya'da şok etkisi yarattı. Yaşananlardan kendisini sorumlu tutan Başbakan Bertone'nin istifa girişimi Papa tarafından reddededildi ancak kulislerde hayli üzgün olduğu gözlenen Papa'nın istifa edebileceği konuşuluyor.

Seks skandalından sonra Wikileaks krizi

Geçtiğimiz günlerde Katolik mezhebinin en büyük tarikatlarından birinin lideri tacizci çıkmıştı. Papa tarafından da kutsanan 70 bin müride sahip rahibin bir de gayrimeşru çocuğu olduğu belirlenmişti.

Opus Dei’den sonra Katolik dünyasının en büyük tarikatlarından biri olan İsa’nın Lejyonerleri’ndeki (Legionari di Cristo) bazı rahiplerin kadın üyelerine cinsel tacizde bulundukları, tarikatın kurucusu Rahip Marcial Maciel’in bir kadından çocuğunun bulunması üzerine Vatikan soruşturma başlattı. Başta Latin Amerika olmak üzere 20 ülkede 70 binden fazla üyesi bulunan tarikatın ayrıca Vatikan’da bir ilahiyat fakültesi bulunuyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com