Vatikan'dan Fransa'daki saldırıya tepki

Vatikan'dan Fransa'daki saldırıya tepki
Vatikan ve İtalya, Fransa'nın Toulouse kentinde bir Yahudi okuluna yönelik saldırıyı kınadı.

Toulouse kentinde bugün sabah saatlerinde silahlı 2 saldırganın okul önünde ateş açmasıyla 3'ü çocuk 4 kişinin hayatını kaybettiği olayı, Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden Vatikan da kınadı. Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, saldırıyı ''korkunç ve utanç verici'' olarak niteledi.
 
İtalya Başbakanı Mario Monti de yayımladığı taziye mesajında saldırıyı, ''derin öfke ve dehşetle'' karşıladığını belirterek, Yahudi toplumuna ve Fransız halkına dayanışmasını dile getirdi.
 
Monti, ''Yabancı düşmanlığı şeklinde öne çıkan antisemitizm, hoşgörüsüzlük, bizim sivil toplum kuruluş ilkelerimize tamamen aykırıdır'' dedi.
 
 
BU SALDIRI BİZİ ÜZÜYOR VE ÖFKEYE BOĞUYOR
 
İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini de Fransız mevkidaşı Bernard Accoyer'e gönderdiği taziye mesajında, Toulouse'da 4 kişinin öldüğü saldırıdan duyulan derin üzüntüyü, Temsilciler Meclisi'nin her üyesinin yaşadığını aktardı.
 
Başkan Fini mesajında, ''Bu korkunç saldırı, bizi üzüyor ve öfkeye boğuyor. Sonsuza kadar, ırkçılık ve antisemitizmin geçmişte kalmasını istiyoruz'' ifadelerini kullandı.
 
İtalya İçişleri Bakanı Anna Maria Cancellieri ise ''Her şeyin yaşanabileceği bir ülkede yaşıyoruz ancak bizde bu tür vakalara rastlanacak herhangi bir işaret yok'' diyerek, İtalya'da böyle bir olayın yaşanma riskinin olmadığını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com