"Vazgeçilemeyecek değildir”

"Vazgeçilemeyecek değildir”
AK Parti Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu, “Milletvekilliği de belediye başkanlığı da milletten alınan emanet olduğu için sürelidir ve hiçbir zaman vazgeçilemeyecek değildir” dedi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu, “Milletvekilliği de belediye başkanlığı da milletten alınan emanet olduğu için sürelidir ve hiçbir zaman vazgeçilemeyecek değildir” dedi.
Ordu, yaptığı açıklamada, muhtarlık, İl Genel Meclisi üyeliği, belediye başkanlığı ve milletvekilliğinin, bir dönem için o toplumdan yetişen insanlara verilen süreli görevler olduğunu bildirdi.
Bu emanetlerin çok uzun süreli olmasında sakıncalar bulunduğuna işaret eden Ordu,şöyle devam etti:“Toplumda özellikle siyasi görevler yapanlar arasında siyasi taraf olma konusunda herkes kendisinin taraf olduğu siyasi partinin bir yere gelmesini, kendisinin ya da çevresinin ondan biraz daha fazla imkan bulmasını ister. Bu, siyasetin getirdiği doğal bir şeydir. Bu görevlere gelen insanlar belli bir süre görev yapınca o görevi bittikten sonra bile asli olarak bunu sürdürmemesi lazım. “Bu insanlar geldiler, ihale yolsuzluğu yaptılar, yediler, içtiler” denmemesi lazım. Yani idarecinin, yürüdüğü yoldaki tehlikelerden kendisini koruyacak aklıselime sahip olması gerekiyor. 'Bunun değerlendirmesini de toplum mutlaka yapar' diye düşünülmesi lazım.”
Ordu, toplumun tanıdığı insanlara verdiği görevler olduğunu belirterek, Tavşanlı'da iki dönem belediye başkanlığı yaptığını anımsattı.
Bu ilçede yapmaya gayret sarf ettiği çalışmalarla Tavşanlı ilçesinde nerede kalıcı bir eser varsa hepsinin altında samimi gayreti olduğunu söyleyebileceğini anlatan Ordu, şunları söyledi:“Her mahallesinde, her kalıcı eserinde, buraya gelen her hizmette kendi dönemim içerisinde gerçekten hizmet verdiğime canı gönülden inanıyorum. Her şeyde, bu ilçenin gelişimiyle geleceğiyle ilgili daha iyi fiziki imkanlara gelmesi noktasında gayret gösterdim. Bana bir milletvekilliği dönemi nasip oldu. Bu dönem içerisinde ilçemize neler lazımdı, kırsal kesimlerimizle yollarımızla enerji hatlarımızla yapılacak yatırımlarla ilgili üzerime düşeni fazlasıyla yapmaya gayret sarf ediyorum. Tavşanlı'da kalıcı eser ne varsa çok açık ve net benim son 10 yılda merkezde benim gayretim vardır. 1994'te belediyeye geldiğimizde ne makinesi ne ekipmanı ne parası ne gücü ne de personel yönetimi anlamında bu ilçenin adım atılacak hali yoktu. Milletvekilliği de belediye başkanlığı da milletten alınan emanet olduğu için sürelidir ve hiçbir zaman vazgeçilemeyecek değildir. Bize düşen şey, 'hizmet süremde nelere vesile olabilirim' düşüncesidir.”
“KÖMÜRÜN ÖMRÜ 20-25 YIL UZADI, 2010'DA İŞÇİ ALINACAK”
AK Parti Kütahya Milletvekili Hüsnü Ordu, Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesinde görevli bir grup maden mühendisinin hazırladığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Maliye Bakanlıkları, Devlet Planlama Teşkilatınca (DPT) kabul edilen yer altı üretim projesiyle 2014 yılında sona ereceği düşünülen kömür üretim faaliyetinin bundan 20-25 yıl sonrasına kadar uzatıldığını ve yeni işçi alımları yapılmasının planlandığını söyledi.
Ordu, AK Parti Tavşanlı İlçe Teşkilatında Kurban Bayramı'nın ikinci günü düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, GLİ'de kömür faaliyetlerinin bittiği, müessesenin kapandığını düşünülürse müessesede çalışsın ya da çalışmasın Tavşanlı'da yaşayan vatandaşların ekonomik faaliyetlerinin yüzde 60-70'ini kaybetme riski bulunduğunu bildirdi.
Milletvekilliği görevine başladıktan sonra partisinin iktidar olmasının verdiği avantajla Tavşanlı'da yeniden kamu eliyle bir yatırım yapılması konusunda bir hedef proje üzerinde yoğunlaştıklarını ifade eden Ordu, şöyle dedi:
“Bu proje 5,5-6 yıllık emek veya 8,5 yıllık bir projeydi. 2004'te başlandı. GLİ'den bir rapor aldık. Bizim kömürümüzün yüzde 90'ı açık ocaktan sağlanıyordu ve her yıl 5,5 milyon ton kömür üretiliyordu. 'Bu şekilde giderse bizim 2014 yılında kömür rezervimiz tamamen biter ve burası bir Değirmisaz olur' dediler. Bizim ne yapmamız lazımdı? Önemli bir rezervimiz de yeraltında duruyor. 260 milyon ton rezervimiz var, yaklaşık 50 milyon tonu açık ocak, geri kalanı da yer altında bekliyor. Bir proje üretelim, bunu DPT'den geçirip ihale yapalım diye düşündük. Yeraltında çalışan mühendisler ve üniversiteler işi ele aldı ve bir yıllık bir proje çalışması üzerinde düşünce bazında çalışma başlatıldı. Ne Türkiye'deki üniversitelerde ne TKİ Genel Müdürlüğünde ne de buradaki arkadaşların bilimsel eğitimleri bu projenin hazırlanıp şartname oluşturulmasına yeterli gelmedi. Bu proje hazırlanamadı. GLİ'de özellikle 4-5 önemli maden mühendisi arkadaşımıza bu işi önerdik. 'Bizi Çin'e, Avrupa'ya gönderirseniz, orada biz bu projeleri incelersek bu işi halledebiliriz' dediler. Kendi çocuklarımıza, buradan yetişen insanımıza gerekli imkanları verdik. Çin'e, Avrupa'ya gittiler ve bir yıl sonra üniversitelerin hazırlamakta imtina ettiği projeleri bu genç arkadaşlarımız yapabilir hale geldi. Bu arkadaşlarımız ihaleye çıkıp şartnamelerini hazırlama durumuna ulaştılar. Projeyi ve teknik şartnamesini hazırladılar. 2006'nın ocak ayında 26046 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı ve yatırım programına girdi. DPT, Hazine, Enerji ve Tabii Kaynaklar ile Maliye Bakanlıkları bu mekanizasyonla ilgili yatırıma onay verdiler.”
PROJE, 2006'DAN BU YANA DEVAM EDİYOR
Ordu, 2006'dan bu yana yaklaşık 5 yıldır devam ettirilen projenin, TKİ Genel Müdürlüğünün yurt çapındaki madencilik yatırımları arasında yüzde 34'lük bir payı kapsadığını kaydetti.
Bu projenin 2009 yılı verilerine göre 136 milyon liralık bir proje olduğunu, 2010 yılı itibariyle bu projenin değerinin 150 milyon liraya ulaşacağını dile getiren Ordu, “elektrik tesisatlarının temini”, “pano hazırlıkları ve nakliye tesisatlarının temini”, “120 metre uzunluğunda ayaklı pano tesisatının temini” olmak üzere projenin üç aşamadan oluşacağını bildirdi.
Ordu, Tavşanlı'nın kömürle ilgili geleceğinin 2014 yılında sona ereceğinin öngörüldüğüne işaret ederek, şöyle konuştu:
“Bu projeyle ilgili çok büyük bir gayretimiz ve takibimiz oldu. Önce proje kabulü, DPT'den geçişi ve bu paraların yıl yıl, aşama aşama harcanması. Ne olacak peki bu proje sayesinde? İki yararı olacak. Biz 2011'de ilk ayaktan kömür üretmeye başlayacağız. B1 dediğimiz panodan 2011'in mart veya nisanında üretime başlayacağız. 2012'nin mart veya nisan ayında da ikinci ayak, A ayağı dediğimiz panodan yer altı üretimine başlayacağız. Asgari yıllık 1 milyon 400 bin ton kömürü yeraltından üreteceğiz. Bu sayede yeraltından elde edeceğimiz üretimle GLİ'nin hepimizi ilgilendiren ekonomik faaliyeti 20-25 yıl daha ötelenmiş olacak.”
GLİ Müessesesi bünyesinde iki yeraltı yatırımı düşünüldüğünü hatırlatan Ordu, “Bunlardan biri derin sahalarda 90 milyon ton, diğeri Ömerler B dediğimiz sahadan 37 milyon ton kömür üretilmesidir. Ömerler'deki rezerv miktarı ise 20 milyon tondur. Biz bu yatırımı 20 milyon tona çıkaracağız. Arkasından diğer projelerin de takip edilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
YER ALTINDAN HER YIL 1 MİLYON 400 BİN TON KÖMÜR
Ordu, 2009 verilerine göre bu yatırımlar sayesinde GLİ'de tüvenan üretimin yıllık 1 milyon 400 bin ton, satılabilir üretimin 1 milyon 53 bin ton, yatırım tutarının 136 milyon lira olacağına dikkati çekerek, şunları ifade etti:
“Bu projeyle TKİ'nin genel giderlerindeki ticari maliyetleri 39 milyondan 79 milyon liraya çıkıyor. Bu yapılan yatırımın tamamı GLİ'ye 5,5 yılda geri dönecek. Bu, fevkalade karlı bir projedir. 2011'in mart ayında ilk ayakta üretim yapılacağına göre en az iki ay evvel meslek eğitimlerinin tamamlanabilmesi için buralara insan alımına ihtiyaç var. 2010 yılı içerisinde ekim veya kasım aylarında oradaki yeraltına girecek insanların meslek eğitimlerinin tamamlanabilmesi için 5-6 ay evvel işe alımların tamamlanması gerekiyor. Yatırımın kamu eliyle işletilmesi noktasında girişimde bulunacağız. Ne kadar böyle yatırım yapılırsa yapılsın Türkiye'deki politikalar işletilmesi noktasında özel sektör eliyle yapılması yönündedir. Bütün yapılan fizibilitelerde kamu eliyle işletilmesi yönünde yapıldı. Gelecekte kamu eliyle işletilecek tek yer altı üretimi olacak.”
2010'DA EN AZ 200 İŞÇİ ALINACAK
GLİ'de yeni projeye göre 2011 yılında yeraltı üretimine geçileceğinden burada çalışacak kişilerin en geç 2010'un ekim ya da kasım ayında alınması gerektiğini dile getiren Ordu, sözlerini şöyle tamamladı:
“İlk etapta alınması gereken insan sayısı 200 civarındadır. Yeraltına çalışan insanımızın yüzde 80'i emekliliğini hak etmiş durumdadır. Sırası gelenlere baktığımızda en az her yıl emekliliği dolanların yüzde 25'i emekli oluyormuş. Bu nokta biraz daha aşılırsa eğitim amaçlı gelecek insanların sayısı daha artacak. 2012 yılında yeniden işçi alımı yapılacak. Kimler alınacak? Birkaç yıldır özellikle bu konuda birtakım çalışmalar yaptık. 9 Ağustos 2009'da Resmi Gazete'de kamudaki işçi alımlarıyla ilgili yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelikte deniliyor ki, hangi ilde, ilçede bir kamu yatırımı yapılıyor ve orada işçi ve personel alımı yapılacaksa öncelikle yeraltı yatırımlarıyla ilgili öncelikle o ilçeden, daha sonra o ilden olmalıdır. Eğer o ilden oradaki alınacak insanlar tamamlanamaz, ikame edilemezse yurt dışından temin edilsin. Burada yapılacak yatırımda alınacak işçiler bu ilçeden, Tavşanlı'dan olacak”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com