Ve AKP “başkanlık”tan vazgeçti

Ve AKP “başkanlık”tan vazgeçti
AKP CHP ve MHP’nin şiddetle karşı çıktığı, BDP’nin de sıcak bakmadığı Türk tipi başkanlık önerisini revize etmeye hazırlanıyor. AKP cumhurbaşkanının partili olmasını önerecek.

AKP, yeni anayasa çalışmalarında “uzatmaları oynuyor” gözüyle baktığı Uzlaşma Komisyonu’nda, 4 partinin anlaşmasıyla bir taslak metnin ortaya konabilmesi için son hamlesini yapmaya hazırlanıyor.
 
AKP, muhalefetin tepki gösterdiği Başkanlık Sistemi talebini revize ederek “Yarı Başkanlık sistemi” önermeyi düşünüyor.
 
AKP’nin üzerinde çalıştığı yarı başkanlık modelinde halk tarafından seçilecek Cumhurbaşkanı’nın partisinden istifa etmesi gerekmeyecek.
 
Cumhurbaşkanı Başbakan’ı atayacak, atanan Başbakan kabinesini oluşturup Meclis’ten güvenoyu alacak. Ancak Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olarak Bakanlar Kurulu’na başkanlık edecek. Başbakan ise Cumhurbaşkanı’nın yardımcısı pozisyonunda çalışacak.
 
Konuya ilişkin Vatan gazetesinin sorularını yanıtlayan AKP’li kurmaylar, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilecek olması nedeniyle 2014’te yapılacak seçimlerin ardından yaşanması kaçınılmaz olan çift başlılık ve kaos ortamına karşı “Başkanlık Sistemi” nin gerekli olduğuna inandıklarını belirterek, “Bu çerçevede yeni anayasa kapsamında önerdiğimiz Başkanlık Sistemi modelini geri çekmeyiz, ancak revize edebiliriz. Başkanlık sistemi olmuyorsa, yarı başkanlık sistemi olabilir” dediler.
 
FRANSA ÖRNEĞİ
 
AKPliler mevcut Anayasa’nın Cumhurbaşkanı’nın “nitelikleri ve tarafsızlığını” düzenleyen 101. maddesinde yer alan “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve TBMM üyeliği sona erer” hükmünmün kaldırılmasının bunun için yeterli olacağını savunuyor. Fransa’daki sistemde Cumhurbaşkanı’nın partisi ile bağını devam ettirebildiğini ancak parti Başkanı olmadığını belirten AKP kurmayları, “Biz bunu da mümkün kılacak yani Türk tipi başkanlık modeli önerebiliriz” dediler. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com