Veba salgını yeniden gündemde

Veba salgını yeniden gündemde
Kırgızistan'da veba alarmı verildi

Orta Asya'da veba paniği yaşanıyor. Kırgızistan'da bir genç hayatını kaybedince veba alarmı verildi. Mücadele için Kazakistan'dan yardım istendi.

Virüs taşıdığı düşünülen bir dağ sıçanını yiyen Kırgızistan'lı genç veba sonucu hayatını kaybetti. Olayın yaşandığı bölgede vakaların artması sonucu bölge karantinaya alındı. Yaşananların duyulmasıyla Kazakistan'da da önlemlerin alındığı ve Kırgızistan'a gidilmemesi yönünde çağrıda bulunuldu.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığının açıklamasında, Issık Göl eyaletine bağlı Ak-Suy ilçesinde bubonik vebadan ölen 15 yaşındaki Temirbek Isakunov’la bir hafta içinde temasa geçtiği düşünülen tüm kişilerin ve sağlık personelinin sağlık kontrolünden geçirildiği ve vebaya rastlanmadığı kaydedildi. Ayrıca, karantinaya alınan bölgeye giriş ve çıkışların kapalı tutulduğu anımsatılırken, Bişkek'ten gönderilen uzman sağlık ekipleri nüfusu sağlık kontrolünü sürdürdüğü belirtildi.

RUSYA DA ALARMA GEÇTİ

Kırgızistan'da yaşanan ölümler sonrasında Rusya da alarma geçti. Sınırdan vizesiz geçebilen Kırgız vatandaşlar için sağlık kontrolleri ve sıkı güvenlik önlemleri alınacağı belirtiliyor. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com