Vefa Üst Geçidi Açılıyor

Vefa Üst Geçidi Açılıyor
Kütahya AKP Milletvekillerinin Karayollarından ödenek çıkartamadıkları için Kütahya Belediyesi bütçesi ile yaptırılan “Vefa Üst Geçidi” bugün törenle hizmete giriyor. Vefa Üst Geçidi için Kütahya Belediyesi bütçesinden yaklaşık olarak 10 mi

Kütahya AKP Milletvekillerinin Karayollarından ödenek çıkartamadıkları için Kütahya Belediyesi bütçesi ile yaptırılan “Vefa Üst Geçidi” bugün törenle hizmete giriyor. Vefa Üst Geçidi için Kütahya Belediyesi bütçesinden yaklaşık olarak 10 milyon TL'nin harcandığı açıklandı.
Türkiye'nin birçok ilinde bu tür projeler Karayolları Genel Müdürlüğü'nden alınan ödeneklerle yapılırken ne yazık ki Kütahya'da tam tersi durum söz konusu, belediyenin sosyal projeler için harcaması gereken 10 milyon TL'yi bu üst geçide yatırması ise halk arasında hoş karşılanmadığı ifade ediliyor
Belediye Başkanı Mustafa İça, düzenlediği basın toplantısında, Vefa Mahallesi'nin kent merkeziyle bağlantısında Çevre Yolu ve demir yolundan dolayı geçmişte önemli sorunlar yaşandığını söyledi.
Daha önce yapılan üst geçidin kullanışlı olmadığı için halk tarafından benimsenmediğini belirten İça, hem demir yolu hem kara yolunda ulaşımın sağlıklı yapılamaması nedeniyle yıllardır maddi ve can kayıplı trafik kazaları yaşandığı anımsattı.
İça, çevre yollarının Ulaştırma Bakanlığının sorumluluğunda olduğuna işaret ederek, sorunun çözülmesi için konuyu önce Bakanlığa ilettiklerini, onların da belediyenin bu işe başlaması gerektiğini söylediğini anlattı.
Projeyi belediyenin öz kaynaklarıyla tamamladıklarını ifade eden İça, şöyle konuştu:
''Bu proje gidiş-geliş olmak üzere 62 metre uzunluğunda Çevre Yolunu, 27 metre civarında da demir yolunu geçmektedir. Tali yolları da toparlayarak ulaşımı birleştirmektedir. Oto yol projesi, yağmursuyu drenaj hatları teşkili, aydınlatma sistemi, yaya yolları ve 3 adet merdiven ile yine 3 adet engelli vatandaşlarımız için asansör yapılması işlerini kapsamaktadır. Yaya yollarının üzeri polikarbonla kaplanmıştır. Toplam uzunluk 2.3 kilometredir. Ekleri ve kamulaştırmasıyla birlikte toplam maliyeti yaklaşık 10 milyon liradır. Bu proje doğrudan doğruya Kütahya Belediyesinin öz kaynaklarıyla yapılmış, 7 milyon lirası için İller Bankasından kredi temin edilmiştir.''
İça, üst geçidin Abdurrahman Karaa Bulvarı ile Vefa Mahallesi arasında araç ve yaya ulaşımını sağlayacağına dikkati çekerek, geçitte trafik kazası olduğunda burasının kapanmaması için Çiniciler Çarşısına bağlantı yolu bulunduğu bilgisini vererek, kavşağın yarın düzenlenecek törenle hizmete gireceğini kaydetti.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, Sporkent'e yapılması planlanan üst geçit için talimat verdiğini dile getiren İça, ''Ayrıca üç girişimize 5'er kilometrelik sıcak asfalt uygulamasını yaptıracaklar. Şu anda çok sıkıntılı olduğumuz Zafertepe Kavşağı düzenlemesi, 2. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili öbek ve giriş düzenlemesi ve Azot Fabrikası karşısındaki girişler içinde bir öbek çalışması yapılacak'' dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com