Vekaleti yasa gereği veriyoruz

Vekaleti yasa gereği veriyoruz
Uşak Belediye Meclisi Aralık Ayı olağan toplantılarının ikinci birleşiminde Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile MHP'li meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşandı. Başkan Erdoğan, önceki birleşimde hakkında verilen yazılı soru önergelerine sözlü olarak

Uşak Belediye Meclisi Aralık Ayı olağan toplantılarının ikinci birleşiminde Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile MHP'li meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşandı. Başkan Erdoğan, önceki birleşimde hakkında verilen yazılı soru önergelerine sözlü olarak cevap verdi.
Belediye Meclis Salonu'nda akşam saatlerinde gerçekleştirilen Aralık ayı olağan toplantılarının ikini birleşimi Belediye Başkanı Ali Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Erdoğan, gündem maddelerine geçmeden önce bir önceki birleşimde MHP'li meclis üyeleri tarafından verilen yazılı soru önergelerine sözlü olarak cevap verdi. 5 adet soru önergesine daha sonra yazılı olarak da cevaplayacaklarını ifade eden Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan ile MHP'li bazı meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşandı.
Başkan Ali Erdoğan, MHP grubunun verdiği soru önergeleri arasında yer alan kentsel dönüşümle ilgili şu bilgileri verdi; “ Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar devam ediyor. Bölge İdare Mahkemesi geçtiğimiz günlerde kentsel dönüşümün sınırları konusunda iptal kararı verdi. Dönüşüm alanında genel çizgi ile ilgili yeni bir düzenleme yapacağız. Bilindiği gibi dönüşüm alanı toplam 93 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bu alanın 43 hektarı birinci etap olarak ele alındı ve birinci etapta yer alan hak sahipleriyle protokoller imzaladık ve yüzde 85'e ulaştık. Tapu devir işlemlerinde ise yüzde 50 gerçekleme var. 43 hektar alan içerisinde yer alan 500 adet binanın 137 tanesini yıktık. Yıkım işlemlerinde de anlaşma metodunu uyguluyoruz. Anlaşma sağladığımız bina sahipleri ile protokol imzalayıp yıkımı gerçekleştiriyoruz. Yıkımlarda belli bir noktaya geldi. Bu saatten sonra kentsel dönüşümün durması mümkün değil. Kentsel dönüşüm alanında yaklaşık 100 adet dokumacı esnafı var. Bunlar için küçük bir sanayi sitesi kurulması arzu ediliyor. TOKİ ile de bu görüşmeleri yaptık ve Çanlı mevkiinde dokumacılar sitesi oluşturabileceğimizi düşünüyoruz. TOKİ ile yarınbir toplantı yapacağız. Kentsel dönüşümde ikinci etap ise daha sonra planlama yapılarak gerçekleştirilecek”dedi.
VEKALETİ YASA GERTEĞİ VERİYORUZ
Makam araçları, UDAŞ, dokuma tezgahları ve 2009 seçimlerinden bugüne verdiği vekaletlerle ilgili soru önergelerine de cevap veren Belediye Başkanı Ali Erdoğan, “Kendi özel aracımla kaza yaptıktan sonra bir kamu bankasından bir yıllığına makam aracı tahsis etmeyi uygun gördük. Çünkü özel aracımla göreve gitmek teknik olarak mümkün değil. Bir defasında eşimle birlikte özel aracımıza binip bir nikaha gittik. Salonun otoparkındaki görevli beni tanımadığı için aracımı içeri almadı. İçeri girmem gerektiğini söylesem de çeşitli sıkıntılar yaşadık. Bu nedenle özel araçla göreve gitmemin teknik olarak mümkün olmadığını düşünüp bir kamu bankasından bir yıllığına araç tahsisi gerçekleştirdik. Belediye'nin Uşak Doğalgaz Dağıtım A.Ş'ye (UDAŞ) yasalar gereği cüzi bir ortaklığı söz konusu. Bu nedenle toplantılara katılıyoruz. Bu toplantılara benimle birlikte meclis üyesi Metin Çekçek katılıyor. 29 Mart yerel seçimlerinden bugüne kadar UDAŞ'tan 6'şar bin TL huzur hakkı aldık. Eğer meclis bu parayı bir hayır kurumuna bağışlamamızı talep ederse değerlendiririz. Tarihi Dokur Evi'nde açılan halıcılık kurslarında kullanılan dokuma tezgahlarını da yasalara uygun olarak temin ettik. 29 Mart yerel seçimlerinden bugüne kadar şehir dışına çıktığım günlerde bir meclis üyesi arkadaşımıza vekalet verdim. Hafta sonları dahi olsa belediye başkanları şehir dışına çıkınca vekalet vermek zorunda. Bu yasal bir zorunluluktur. Bizde bu nedenle vekalet veriyoruz. Ben bu soru önergelerine kısaca bu şekilde sözlü olarak cevap vermek istedim. Daha sonra da önerge sahibi arkadaşların talebi doğrultusunda yazılı olarak cevap vereceğim. Arkadaşlar yazılı cevap için çalışmalarını sürdürüyor”dedi.

MHP'DEN BİR İSTİFA DAHA GELDİ
Belediye Başkanı Ali Erdoğan'ın bu açıklamalarının ardından gündem maddelerine geçildi. 8 gündem maddesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda MHP'li Ebru Özsoy'da partisinden istifa ettiğini bildirdi. Meclis divanına sunduğu dilekçe ile istifasını bildiren Özsoy meclis üyeliği görevini bağımsız olarak sürdüreceğini bildirdi. Aralık ayı toplantılarının ilk birleşimini başkanlık eden MHP'li Nejat Çolak'ın da partisinden istifa edeceği iddia ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com