Vekillere yeni haklar komisyondan geçti

Vekillere yeni haklar komisyondan geçti
Milletvekillerine yeni haklar tanıyan düzenleme komisyondan geçti.

Milletvekillerine yeni haklar getiren düzenleme Meclis Plan ve Bütçe Komisyon'nda kabul edildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, milletvekillerinin 2 yıl çalıştıktan sonra emekli olamadığını belirterek, devlet memurlarına uygulanan sistem ve yaşın milletvekilleri için de geçerli olduğunu söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, AKP, CHP, MHP ve BDP grup başkanvekillerinin verdiği ''TBMM Üyeliği Kanunu Teklifi''nin geneli üzerinde söz alan milletvekilleri, düzenlemeye karşı kamuoyunda oluşan tepkileri eleştirirken, kendileriyle ilgili konuların olduğundan farklı yansıtıldığını dile getirdi.

"İTİBARIMIZ DAHA ÖNEMLİ"

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, milletvekilliğinin itibar mesleği olduğunu belirterek, ''Bizim itibarımızın alacağımız ücretten, sosyal ve ekonomik haklardan çok daha önde olması gerekir. Aldığımız ücret sıfırlansa bile yaptığımız görevin şerefli ve itibarlı olduğunu bilerek hareket ederiz. Her parlamentoda olduğu gibi bizim ücret zammı ile ekonomik ve sosyal haklarından yararlanmamız gerekir. Ama bu, devletin memuruna, vatandaşına ödediği imkanlardan farklı olmamalı'' dedi.

"BÜYÜK BİR AYRICALIK ALMADIK"

Milletvekillerinin statüsü olması gerektiğini ancak medya ve toplumun baskısı nedeniyle bunun başarılamadığın anlatan Kuşoğlu, düzenlemeyle milletvekillerine çok büyük ayrıcalıklar getirildiğinin ifade edilmesinin çok büyük yanlış olduğunu kaydetti. ''Öyle olursa buna en başta biz, arkadaşlarımız karşı çıkar'' diyen Kuşoğlu'na, AKP Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, ''Sen öyle dersen medya da öyle yazar. Milletvekilliği maaşla anılmayacak kadar şereflidir'' karşılığını verdi.

"BEŞ KURUŞ ARTIŞ OLMADI"

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, farklı kanunlardaki düzenlemelerin bir çatı altında toplandığını belirterek, ''Ödenek ve yolluk maddesi mevcut uygulamanın aynen taşınmasıdır. Beş kuruş artış yok. Emeklilik, ölüm yardımı, tedavi de kanunla aynı ve yeni getirilen bir husus yok. Burada 'her türlü gider' ifadesi var, o da önergeyle çıkarılacak. Diplomatik pasaport ile ilgili yeni husus var. TBMM üyeleri zaten var kanunda, sadece eski vekiller dahil ediliyor. Kanunda kimlerin yararlanacağına bakılınca bunda çok da yadırganacak bir durum yok. Silah bulundurma ve taşımada da yeni bir şey ok. Koparılan fırtınayla hiçbir ilgisi yok'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı, teklifle ilgili sözlerinden dolayı kınadığını ifade eden Kalaycı, ''Konuyu getirip anayasa ve çözüm sürecine dayandırmasını kınıyorum. Ne alakası var? Siyasi partiler ilk kez bir konuda bir araya gelmiyorlar'' dedi.

"İTİBARSIZLAŞTIRILMAK İSTENİYORUZ"

AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, ''Türkiye'deki yasaları yapıyorsunuz ama kendi kanununuz yok. Teklifle yeni getirilen bir şey yok, mevcut hükümler bir araya getiriliyor ama bir bardak suda fırtınalar koparılıyor. Meclis ve milletvekilleri itibarsızlaştırılmak isteniyor. Kimsenin gücü buna yetmez'' şeklinde konuştu.

Bilgiç, sağlık harcamalarında ''her türlü gider'' ibaresini metinden çıkaracaklarını belirterek, kadın milletvekillerine doğum izni verilmesine ilişkin önerge hazırladıklarını ve tüm grupların imzaladığını söyledi.

"BİZE CEZA YAZILIYOR"

Trafik ile ilgili düzenlemeye işaret eden Bilgiç, ''Benim gibi 150-160 bin kilometre yol yapan vekiller var. Milletvekillerinin şoförleri yok. Biz kendimiz direksiyona geçiyoruz. Bir programa gidince, bakıyorum protokolde benden önce geçmiş oluyorlar. Ben de gidiyorum bir yere park ediyorum, bakıyorum camda ceza. Bu nedenle Plaka ve şoför tahsisi olmalı. Bunları seslendirmekten milletvekillerinin çekinmemesi gerekir'' dedi.

"MİLLETVEKİLLİĞİ MESLEK OLMAMALI"

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, vatandaşların milletvekilleri hakkındaki yorumlarının sorgulanması gerektiğini ifade ederek, düzenleme hakkında ''yeni bir şey yok'' denildiğini söyledi. Milletvekillerinin kendisini en yüksek devlet memuru ile karşılaştırmasının sorun yarattığını anlatan Tüzel, ''Toplumun yüzde 70'i asgari ücret olan 800 liranın atında geçinmek zorunda. Milletvekillerine yönelik yasal düzenlemeler ele alındığında toplumda, 'hep kendileri için bir şey yapan, kendi durumlarını gözeten' algısı oluşuyor. Bizimki meslek olmamalı. Kamusal niteliği olan ömür billah imtiyaz teşkil edecek şekilde haklar bahşedilmemeli'' diye konuştu.

Milletvekillerinin emekliliğinin sorgulama yarattığını kaydeden Tüzel'in ''2 yıl görev yapanın emeklilik hakkı kazanması, emekli aylıklarının ortalamanın çok üstünde olması nedensiz olmayan tartışmalara yol açtı'' demesine, AK Parti'li milletvekilleri itiraz ederek, ''yok böyle bir şey'' karşılığını verdi.

"ADALETSİZLİĞE KARŞI MÜCADELE ETMELİYİZ"

Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, tepki üzerine, ''2 yıl çalışan milletvekili özlük haklarına kavuşuyor. 2 yıl vekil olan emekli olamıyor, devlet memurlarına uygulanan sistem ve yaş neyse milletvekiline uygulanan da odur'' dedi.

Sözlerini sürdüren Tüzel, tepki duyulan düzenlemeleri gidermek gerektiğini savunarak, yıllardır oluşan durum nedeniyle halkın tepkilerini milletvekillerine yönelttiğini söyledi. Tüzel, ''Asıl uğraşmamız gereken toplumsal eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri gidermek olmalı'' dedi.

Elvan, ''Milletvekilinin güçlü olduğu toplumlarda demokrasi de çok güçlüdür. Milletvekili ile demokrasi olgusunu birlikte değerlendirmeliyiz'' görüşünü ifade etti.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com