Vekilleri alınlarından öpmek gerekir (VİDEO)

Vekilleri alınlarından öpmek gerekir (VİDEO)
Kıyak emeklilik yasasını savunan emekli vekil tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

Sansürsüzhaber/ÖZEL  Emekli vekil Bülent Akarcalı ile Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Sönmez CNN Türk ekranlarında birbirine girdi. Vekillerin meclisten kaşla göz arasında bir gecede geçirdiği kıyak emeklilik yasasını 5N 1K’da masaya yatıran Cüneyt Özdemir’in programında hararetli dakikalar yaşandı.

1’E 10 FARK VAR

 “823 lira işçi emeklisinin maaşı kıyaslanırsa 1’e 10 fark olacak. Ne oldu da bir gecede emeklilik maaşları katlandı? Bu toplumda belirgin bir gelir eşitsizliği var. Bu nedenle bu yasa sorgulanıyor.” diyerek kıyak emeklilik yasasına şiddetle karşı çıkan Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Ekononist  Mustafa Sönmez, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
 
BU MECLİS NE YAPIYOR?
 
“Bu meclis ne yapıyor da kendisine bütçeden böyle bir pay çıkarıyor? Bu meclis şu anda 8 tutuklu vekili, 35 gazeteciyi kaderine terketmiş bir meclis. Meclisin görevini yapıp yapmadığı çok ciddi sorgulanıyor.  Geriye dönüp bakıldığında ne özgürlükler için ne de demokratikleşme hareketleri için bir şey yapılmamış. Ülkede işsizlik sorunu, memurların durumu, gelir dağılımı sorunu varken bir gecede böyle bir zam yapılması vicdanları yaralıyor.”

TÜRKİYE’NİN KÖKLÜ BİR GAZETESİNİN YAZARI BUNU NASIL SÖYLER?
 
Mustafa Sönmez’in bu açıklaması üzerine söze giren emekli milletvekili Bülent Akarcalı ise, Cumhuriyet Gazetesi yazarına, “Meselenin özü vekillerle ilgili yasal bir düzenleme olmayışıdır. Sağlık konusu, dokunukmazlıklar bunların tek bir yasa içinde olmayışı ve bir sorun olduğunda yama yasalarla bunu çıkarmalarıdır. Bu meclis ne yapıyor ki dersek; o zaman cuntacı bir yaklaşım sergilemiş oluruz. O zaman iş yapmıyor kapatalım mı diyeceğiz. Türkiye’nin köklü bir gazetesinin temsilcisi olarak bunu söylemek yanlıştır. Meclisin yanlışı burada bir gecede bunu yapması ve komuoyuyla ilişki kurmadan yapmasıdır.”diyerek karşı çıktı.
 
MİLLETVEKİLLERİNİ ALINLARINDAN ÖPMEK GEREKİR
 
Mustafa Sönmez ise Akarca’ya, “Bu emekli maaşını da siz alacaksınız değil mi?” diye soru sorunca emekli vekil  milletvekillerin verilen maaşlarla geçinemediğini şu sözlerle savundu:
 
“Milletvekilinin yaşantılarına bakıldığında onların alınlarından öpmek gerekir. TBMM’ye günde 10 bine yakın  ziyaretçi geliyor. Burada gelenlerin elini cebine sokturamazsınız.  O emekli maaşı bana değil, bursa verdiğim öğrencilere yaracak ayrıca. O gece yapılmış olan yanlışın savunulacak bir tarafı yok. Anayasa vekilin iki görevi var. Bir yasadan sorumlu bir de hükümeti denetler deniyor. “
 
TÜM HARCAMALAR VEKİLLERİN CEBİNDEN ÇIKIYOR
 
Cüneyt Özdemir de dayanamayarak Akarcalı’ya “Bu yasa normal mi yani?” diye sorunca Akarcalı şu şekilde sözlerini tamamladı:
 
“Biraz önce o sistemin savunulamayacağını belirttim. Eğer her müsübetten bir hayır çıkar diye bakarsak, milletvekilliği yasal düzenlemesi yapmak gerekiyor.  Burada vekiller nereye giderlerse gitsinler tüm harcamaları, ağırlamaları kendileri yapmak zorunda kalıyor. Vekillerin maaşlarının yarısı harcırahtır. Ankara’daki de  Hakkari’deki de aynı harcırahı alır.”
 
Haber: Şeyma Kelekçi
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com