Vekillerin pasaport sefası!

Vekillerin pasaport sefası!
Eski milletvekillerine de diplomatik pasaport veriliyor. 3 bin eski vekil ve ailesi ömür boyu kırmızı pasaport sahibi olacak.

Eski parlamenterlerin uzun süredir istediği ‘’Kırmızı Pasaport’’ yeniden gündeme geldi.
 
Halen yeşil pasaportları bulunan eski milletvekillerine de, diplomatik pasaport verilecek. Pasaport kanununa konulacak ‘’Eski’’ sözcüğü ile, 3 bin eski vekil ve ailesi ömür boyu kırmızı pasaport sahibi olacak.
 
AKP milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliiği Başkanı Nevzat Pakdil ile CHP ve MHP milletvekillerini yürüttüğü çalışma uyarınca, 5682 sayılı Pasaport Kanununn 13. maddesinde değişiklik öngörülüyor. Bu maddede ‘’Diplomatik pasaportlar TBMM üyelerine ve TBMM üyesi olmayan bakanlara (…) verilir’’ ifadesi yer alıyor. Maddeye ‘’Eski üyeler ve eski Bakanlar’’ sözcüğünün de ilave edilmesi planlanıyor.
 
RENGİ SİYAH OLDU
 
Böylelikle ‘’Kırmızı Pasaport’’ olarak bilinen ancak son yapılan değişiklik ile rengi ‘’Siyah’’ olarak değiştirilen diplomatik pasaportlar, sayıları 3 bin kadar olan eski parlamenterler ile eşlerine ve 25 yaşından küçük, çocuklarına da verilecek. Bugüne kadar, TBMM, Cumhuriyet Senatosu ve Kurucu Meclislerde, toplam 6 bin 601 parlamenter görev yaptı. Diplomatik pasaportlara ABD ve İngiltere gibi birkaç ülke dışında vize uygulanmıyor.
 
Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyeleri, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi, Uyuşmazlık Mahkemesi, Sayıştay, Genelkurmay Başkanları, Orgeneral ve Oramiraller, Cumhuriyet Başsavcısı, eski Cumhurbaşkanları, yasama meclisleri eski başkanları, eski Başbakanlar ve Dışişleri Bakanları, Cumhurbaşkanlığı ve TBMM Genel Sekreteri, Başbakanlık ve Bakanlık müsteşarları, Diyanet İşleri Başkanı ve Dışişleri Bakanlığı mensuplarına da diplomatik pasaport veriliyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com