Veli, öğretmen ve öğrenciler gericiliğe karşı derste

Veli, öğretmen ve öğrenciler gericiliğe karşı derste
Çekmeköy Mehmet Akif Ersoy, Mimar Sinan ve Hamidiye Mahallelerindeki okulların bölgedeki, öğrenci kapasitesine yetmemesi gerekçesi ile yapılan ilkokulun, 4+4+4 eğitim sistemiyle imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesine karşı aylardır mücadele eden veli, öğ

Çekmeköy Mehmet Akif Ersoy, Mimar Sinan ve Hamidiye Mahallelerindeki okulların bölgedeki, öğrenci kapasitesine yetmemesi gerekçesi ile yapılan ilkokulun, 4+4+4 eğitim sistemiyle imam hatip ortaokuluna dönüştürülmesine karşı aylardır mücadele eden veli, öğretmen ve öğrenciler okullarının önünde gericiliğe karşı sembolik derslerini işleyerek ilçe milli eğitim müdürlüğüne bir kez daha uyarıda bulundu.

Çekmeköy Ulubatlı Hasan Caddesinde buluşan veli, öğretmen ve öğrenciler imam hatipe dönüştürülen okullarının önüne yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca slogan, alkış ve ıslıklarla mahalle halkına seslenen kitle okul önüne geldi. Çekmeköy İlk-Orta Okulu velisi olan Berrin Kani tarafından basın açıklaması okundu. Yapılan açıklamada Kani “Mimar Sinan İmam-Hatip Ortaokulu ve Çekmeköy Anadolu İmam-Hatip Lisesi olarak açılan okul binaları daha önce bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda ilkokul ve çok programlı lise olarak yapımına başlanmıştı. Ancak bu okullar yeni yasa ile ansızın imam hatip ortaokuluna ve imam hatip lisesine dönüştürülmüştür. Yeni yapılan bu okulların, bölge okullarındaki yoğunluğunu azaltması beklenirken, imam hatip ortaokulu ve liseye dönüştürülmesi ile öğrenciler çevre okullara dağıtılmış, zaten kalabalık olan sınıf mevcutları daha da artmıştır. Ayrıca öğrenciler mahallelerinde açılacak olan okula gitme umuduyla beklerken daha uzak olan okullara gitmek durumunda bırakılmıştır.” diyerek İlçe Milli Eğitimin bölgenin ihtiyacını göz ardı ettiğini belirtti. Açıklama “Okulumuzu Geri İstiyoruz İnisiyatifi olarak 4+4+4 ile yaratılmaya çalışılan biat kültürüne ve yıkımlara dur diyoruz. Bütün okulları imam-hatip yapma şansını elde ettiklerini sananlara sesleniyoruz. Bizler çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz” sözleri ile sonlandırıldı.

Basın açıklamasının ardından veli ve öğrenciler gericiliğe ve yaşadıkları mağduriyete karşı sembolik derslerini yapmak üzere Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu karşındaki alana kurulan sınıfa hareket etti. Kurulan sınıf önünde ünlü tiyatro sanatçısı Metin Coşkun yaptığı konuşma ile destek verdi. Coşkun, Türkiye'de yapılan hak arama eylemlerinin ciddi bir baskı altında olduğunu belirterek velilerin eylemini selamladı. Ardından veli ve öğrenci konuşmaları ile sembolik derse geçildi. Sembolik sınıfta 4+4+4 eğitim sisteminin bir eğitim öğretim dönemi değerlendirildi.

Yapılan derste;

1.) 4+4+4 ile açılan 96 imamhatip okulundan 73'nün ihtiyacı karşılamadığı için kapatıldığı,

2.) Seçmeli ders uygulaması ile tüm okulları imamhatipleştirme politikalarının uygulandığı,

3.) 12 yıllık zorunlu ve kesintisiz eğitimin 4+4+4’ün daha ilk döneminde işlemeyerek 136 bin öğrencinin açıktan okuması gerekçesi ile okulu bıraktığı,

4.) Sınıfların kalabalıklaştığı,

5.) Szel okulların sayısının artırıldığı başlıklarına vurgu yapıldı.


Ders sonunda eyleme katılan tüm öznelerle önce Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e ardından, eğitimin asıl öznelerine karne verildi. Verilen karne ile “Zaten okula uğradığı da yok!” denilerek, Ömer Dinçer bir dönemlik eğitim faaliyetleri ile sınıfta bırakılırken, din sömürüsüne sessiz kalmayan veli, öğretmen ve öğrenciler ise mücadeledeki başarıları ile takdir belgesi aldılar.

Eylemlerinin sonuç alana kadar süreceklerini belirten veliler gerekli tüm mercilere gidildiğini (toplanan imzaların kaymakamlığa iletilmesi, ilçe milli eğitim müdürlüğüne dilekçelerin sunulması) okulumuzu geri almak için mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirerek eylemi sonlandırdılar. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com