Venezuela, Panama ile diplomatik ilişkilerini kesti

Venezuela, Panama ile diplomatik ilişkilerini kesti
Maduro, ABD ve Panama'yı hükümetini devirmek için işbirliği yapmakla suçladı

CARACAS (AA) - Yönetim karşıtı gösterilerin devam ettiği Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Panama ile diplomatik ilişkileri kestiklerini, ekonomik ilişkilerini de dondurduklarını açıkladı. 

Eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün birinci yıl dönümünde aralarında Küba Devlet Başkanı Raul Castro, Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales'in de bulunduğu diğer Latin Amerika ülkelerinin liderleri ile bir araya gelen Maduro, "Şu andan itibaren Panama'nın halihazırdaki hükümeti ile siyasi ve diplomatik ilişkileri kesmeye, tüm ticari ve ekonomik ilişkileri de dondurmaya karar verdim" dedi.

Panama'yı kendi hükümetini devirmeye çalışmakla suçlayan Maduro, "ABD hükümeti, ülkemize müdahalede bulunmak amacıyla Amerikan Devletleri Örgütü ve diğer uluslararası kuruluşları harekete geçirmek için Panama'nın dalkavuk hükümeti ile işbirliği yapıyor" iddiasında bulundu. 

Venezuela'ya gözlemci gönderilmesi önerisinde bulunan Amerikan Devletleri Örgütü Başkanı Jose Miguel Insulva'yı da eleştiren Maduro, Venezuela'nın iç işlerine karışmaya kimsenin hakkı olmadığını, Chavez'i egemenliklerini savunarak onurlandıracaklarını belirtti. 

Panama Devlet Başkanı Ricardo Martinelli ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, Maduro'nun kararını şaşkınlıkla karşıladığını belirtti. 

Martinelli, "Panama'nın tek isteği, kardeş ülke Venezuela'da bir an önce barışın tesis edilmesidir. Ülkemizin Venezuela'nın iç işlerine karışmak gibi bir niyeti yoktur" ifadesini kullandı. 

Panama Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Maduro'nun sözleri "kabul edilemez" olarak nitelendi ve "Devlet Başkanı Maduro tarafından açıklanan önlem, gerçekleri saklamak için bir paravan olarak kullanılmamalıdır" denildi. 

Orta Amerika ülkelerinden Panama, geçen hafta Venezuela'daki gelişmelerin ele alınması için merkezi Washington'da bulunan Amerikan Devletleri Örgütü tarafından olağanüstü bir toplantı düzenlenmesini istemişti.

Venezuela, ABD'nin etkisi altındaki Amerikan Devletleri Örgütü'ne karşı çıkıyor. Dışişleri Bakanı Elias Jaua, ülkesinde yaşanan gelişmelerin Amerikan Devletleri Örgütü yerine Güney Amerika Ülkeleri Birliği tarafından ele alınması için bölge ülkelerini ziyaret etmişti. 

Venezuela’da 12 Şubat’ta başlayan yönetim karşıtı gösterilerde 18 kişi yaşamını yitirdi. 

Venezuela'da eski Devlet Başkanı Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde iktidara gelen Nicolas Maduro, uyguladığı politikalar, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştiriliyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com