Venezuela'da seçimler: Maduro açık ara önde

Venezuela'da seçimler: Maduro açık ara önde
Venezuela'da seçimler: Maduro yolsuzlukla savaşma sözü verdi.
Venezuela'da 14 Nisan pazar günü yapılacak seçimlere çok az bir süre kala, kamuoyu anketleri, sosyalist lider Chavez'in halefi olarak gösterdiği Maduro'nun açık ara önde olduğunu gösteriyor. Maduro, dün Maturin şehrinde düzenlediği seçim mitinginde ülkedeki yolsuzlukla sonuna kadar savaşacağını dile getirdi.
 
Venezuela'da sosyalist lider Hugo Chavez'in 6 Mart'ta hayatını kaybetmesinin ardından, 14 Nisan'da yapılması kararlaştırılan başkanlık seçimleri için yarış son sürat devam ediyor.
 
Kamuoyu anketlerine göre, sağcı muhalefet adayı Henrique Capriles'e karşı seçimleri rahat bir şekilde kazanması beklenen Nicholas Maduro, pazartesi günü seçim kampanyası kapsamında Maturin şehrinde düzenlediği bir mitingde ülkedeki yolsuzlukla savaşma sözü verdi.
 
Halkın problemlerine sırtını dönen bazı yetkililerin neden olduğu bürokrasi, yolsuzluk ve tembelliğin üstesinden gelmek için büyük zorluklarla karşı karşıya olduklarını söyleyen Maduro,“Yolsuzluk nerede olursa olsun peşinden gideceğim. Gerekirse yolsuzlukla mücadele etmek için bütün hayatımı vereceğim” diye konuştu.
 
Cumartesi günü de yerlilerin yoğun olarak yaşadığı Amazonas'da bir miting düzenleyen Maduro, “Eğer burjuvazi seçimleri kazanırsa, ücretsiz sağlık ve eğitim alamazsınız. Topraklarınızı sizden geri alırlar ve Macarpana laneti üzerinize çöker” ifadelerini kullandı. “Macarpana laneti” ismini 16'ıncı yüzyılda İspanyol işgalcilerin yerlileri kılıçtan geçirdiği Macarpana katliamından alıyor.
 
Capriles ise Maduro'nun bu sözlerine “asıl lanet hükümettir” diyerek cevap verdi.
 
Liberal ekonomiyi savunan Capriles, 14 yıllık Chavez sosyalizminin sona ermesi gerektiğini söylüyor. İktidarı, ülkenin zengin petrol kaynaklarını yağmalamakla suçlayan Capriles, iktidara geldiği takdirde Küba'ya ücretsiz olarak verilen petrolün kesileceğini söylüyor.
 
Venezuela Küba'ya günlük 100 bin varil petrol gönderiyor. Küba ise aldığı petrol karşılığında Venezuela'nın yoksul bölgelerindeki sağlık kuruluşlarına doktor ve sağlık çalışanları gönderdiğine ve burada halka ücretsiz sağlık hizmeti sunuyor.
 
Maduro açık ara önde
 
Prensa Latina Türkçe'nin haberine göre, 14 Nisan günü yapılacak olan Venezuela Devlet Başkanlığı seçimleri için yapılan en son kamuoyu yoklamasında Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi adayı Maduro, muhalif lider Henrique Capriles'ten %15.8 oy farkıyla önde gidiyor.
 
International Consulting Service tarafından yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçlarını Venezuela Televizyonundan açıklayan Lorenzo Martinez 22-27 Mart arasında yapılan anketin Maduro lehine %56.9 oy oranını ortaya koyduğunu belirtti.
 
%95 doğruluk payı ile yapılan anketin yanılmayı payının -/+2 olduğu belirtilirken muhalif liderin sağladığı destek %41.1 dolaylarında.
 
Anketin farklı sorularından birisi olan “tamamen reddetme” sonuçlarında ise Capriles %60.3 ile öndeyken, Maduro %36.6 seviyesinde. Martinez, bu seviyedeki bir red oranına sahip bir adayın seçimleri kazanmasının çok zayıf bir ihtimal olduğu görüşünde. Martinez ayrıca, Venezuela yüksek Seçim Kurumuna olan güvenin de etkisiyle seçimlere katılımın yüksek olmasının beklendiğini açıkladı. (IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com