Venezuela'daki yönetim karşıtı gösteriler

Venezueladaki yönetim karşıtı gösteriler
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Venezuela'daki sorunun aşılması için Şili'de Latin Amerika ülkelerinin liderleriyle görüşmelerde bulunuyor

VALPARAİSO (AA) – Şili'de Latin Amerika ülkeleri liderleriyle bir araya gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, son bir aydan beri yönetim karşıtı gösterilere sahne olan Venezuela’daki durumu çözüme kavuşturmak amacıyla görüşmelerde bulunduğu bildirildi.

Amerikan yönetiminden üst düzey bir yetkili, Biden’ın, Şili Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet’in göreve başlama törenine katılmak amacıyla bulunduğu Şili’deki görüşmelerde, Venezuela’daki “zor duruma" çözüm bulunmasını sağlamak için, adı verilmeyen üçüncü bir ülkenin arabulucuğu da dahil olmak üzere çeşitli konuların gündeme geldiğini ifade etti.  

Yetkiliye göre, Biden görüşmelerde,  demokrasinin sadece seçimlerden ibaret olmadığını, insan hakları ve gösteri hakkına da saygı gösterilmesi zorunluluğunun bulunduğunu vurguladı.  Biden, Latin Amerika ülkeleri liderlerine ayrıca bu hafta içinde Şili’deki El Mercurio gazetesinde yayımlanan sözlerinin arkasında durduğunu söyledi. 

Gazetede yer alan demecinde Biden, Venezuela hükümetinin, “hiçbir resmi yetkilleri olmadığı halde suçla mücadele ettiğini iddia eden silahlı örgütleri” barışçıl göstericilere karşı kullandığını ima etmişti. Biden ayrıca Venezuela hükümetini, ABD’nin gösterilerle ilgisi bulunduğu yönünde "haksız ve saçma komplo teorileri uydurmakla” suçlamıştı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Biden’in gazetede yer alan sözlerini, “15 yıl içinde yapılmış 18 seçimde halkın desteğini almış sağlam bir demokrasiyi” yıkmaya çalışan, muhaliflere arka çıkan bir ülke olmakla itham ettiği ABD’den gelen “saldırganlık” olarak nitelemişti.

Biden’ın gazetede yer alan sözlerinin ardından Maduro, Şili'ye gitme planlarını iptal ederek törende Venezuela’yı temsil etme görevini  Dışişleri Bakanı Elias Jaura'ya vermişti.

Arjantin Dışişleri Bakanı Hector Timmerman, Güney Amerika Devletleri Birliği’ne (UNASUR) üye ülkelerin dışişleri bakanları olarak yarın Şili’de bir araya gelerek, Jaura’nın bu konudaki görüşlerini dinleyeceklerini belirtti. Timmerman, Venezuela hükümetini, bu ülkenin “darbe planlayıcıları” olarak  nitelediği güçlere karşı desteklemek için harekete geçme konusunu görüşeceklerini söyledi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com