Verem Haftasında dereceye girenler ödüllerini aldı

Verem Haftasında dereceye girenler ödüllerini aldı
64. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri yapılan törenle verildi.

64. Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle yapılan resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri yapılan törenle verildi.

İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kütahya Verem Savaşı Derneği Başkanlığı tarafından İlköğretim kurumları 1. kademe öğrencileri arasında düzenlenen resim, 2. Kademe öğrencileri arasında düzenlenen şiir, Ortaöğretim kurumları arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Yardımcısı Mustafa İngenç tarafından verildi.
Halk arasında verem olarak bilinen tüberkülozun insanlık tarihinin en eski hastalıklarından biri olduğuna işaret eden İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen; “Verem yavaş ve sinsi seyreden bir hastalıktır. Hastaların öksürme ve hapşırmayla etrafa yaydıkları mikrobun sağlıklı kişiler tarafından solunmasıyla bulaşır. Vücut direncinin düştüğü durumlarda, mikrop çoğalarak hastalığa yol açmaktadır. Verem çoğunlukla akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilmektedir. Ülkemizde veremin teşhis ve tedavisi Verem Savaşı Dispanserlerimizde ücretsiz yapılmaktadır. Verem tedavisi gören hastalar ile temaslılarının verem ilaçları; birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın ücretsiz karşılanmaktadır” dedi.
Dr. Kamil Türkmen daha sonra şöyle devam etti;
“Bakanlığımız Sağlıkta dönüşün programı çerçevesinde yaptığı çalışmalar sayesinde verem hastalığının bulaşma hızı düşmüştür. Doğrudan gözetimli tedavi Stratejisi uygulamasıyla her bir verem hastamızın tedavisi için ilaçları bizzat sağlık personelimiz tarafından kendilerine ulaştırılmakta ve kullandırılmaktadır. Doğrudan gözetimli Tedavi yöntemiyle çok yüksek oranda başarı sağlanmaktadır. Bu uygulama ile İlimizde tedavi başarısı % 100'e ulaşmıştır. Bu başarı; politik kararlılık, yeterli altyapı ve sağlık personelimizin özverili çalışmalarının bir ürünüdür.
İlimizde ihtiyaç sahibi verem hastalarına Müdürlüğümüz ve Kütahya Veren Savaş Derneği işbirliği ile ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Müdürlüğümüz tarafından il dışına sevk edilen hastalar için ambulans tahsisi yapılmaktadır”
Geçmişten bugüne kadar Veremle mücadelenin en başta gelen hastalık çeşidi olduğunu ifade eden Vali Yardımcısı Mustafa İngenç; “Bugün alınan tedbirlerle bu hastalık çok zayıfladı, ama insan oğlunun olduğu yerde hastalıklar hiç bitmez. Bu hafta nedeniyle düzenlenen ve bu yarışmayı organize edenlere, sizleri yetiştiren Anne ve Babalar ile sizleri eğiten Okul Müdürleri ve Öğretmenlerinize çok teşekkür ediyorum. Bu hafta nedeniyle bir kişiyi dahi bilinçlendirmiş olsak bizim için çok yararlı bir etkinlik olmuş olur. Katılımlarınızla bizleri mutlu ettiniz. Temennimiz bundan sonra bu etkinliklere olan ilginin artarak devam etmesidir.” dedi.
Daha sonra İlköğretim kurumları 1. kademe öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında 1. Olan Vakıfbank İ.Ö.O. öğrencilerinden Elif Beyhan Yılancı, 2. Olan Özel Konuralp İ.Ö.O öğrencilerinden Enes Emre Küçükaylak, 3. Olan Tavşanlı İstiklal İ.Ö.O. öğrencilerinden Hasan Fürkan Fidan,
İlköğretim kurumları 2. kademe öğrencileri arasında düzenlenen şiir yarışmasında 1. Olan Özel Konuralp İ.Ö.O. öğrencilerinden Sena Gürensoy, 2. Olan Tavşanlı İstiklal İ.Ö.O. öğrencilerinden Emine Merve Yalçınkaya, 3. Olan Atakent İlköğretim Okulu öğrencilerinden Kağan Turgut,
Ortaöğretim kurumları öğrencileri arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında 1. Olan Pazarlar Çok Programlı Lisesi öğrencilerinden Emine Gücer, 2. Olan Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden Hilal Deniz Özkaya ve 3. Olan Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ayşe Özen'e ödülleri Vali Yardımcısı Mustafa İngenç, İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen ve Verem Savaş Derneği Başkanı Aydoğan Erçoban tarafından verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com