'Verem'e dikkat çekildi

'Verem'e dikkat çekildi
Tavşanlı Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi İsmail Aydın, dünyada 60 milyon kişide aktif verem hastalığının bulunduğunu söyleyerek, "Damlacık yoluyla solunum sistemine giren mikroorganizma bağışlık sistemi güçlü ise sinsi bir şekilde yaşamaya devam ed

Tavşanlı Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi İsmail Aydın, dünyada 60 milyon kişide aktif verem hastalığının bulunduğunu söyleyerek, 'Damlacık yoluyla solunum sistemine giren mikroorganizma bağışlık sistemi güçlü ise sinsi bir şekilde yaşamaya devam eder ve bağışıklığın düşeceği zamanı bekler' dedi.

Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Aydın, verem hastalığından korunmak için öncelikle çocukların 2 aylıkken aşılandığı söyledi.
BCG aşısının yüzde 80 koruyucu özelliğinin bulunduğunu belirten Aydın, 'Toplu yaşanan yerlerde daha büyük yük oluşturan verem hastalığı için askerlik kurumlarına, öğrenci yurtlarına girişlerde ve cezaevlerinde tarama Verem Savaş Dispanserlerinde yapılır' dedi.
Verem hastalığının uzun süreli öksürük, balgam çıkarma, gece terlemesi, ateş, kilo kaybı ve öksürükle kan gelmesi gibi belirtilerinin bulunduğunu anlatan Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Tabibi İsmail Aydın, bu yakınmaları bulunanların Verem Savaş Dispanserine başvurmaları gerektiğini söyledi.
Veremin öldürücü ancak tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu dile getiren Dispanser Sorumlu Tabibi İsmail Aydın, 'Verem Savaş Dispanserindeki röntgen tetkikleri ve ilaç temini devlet tarafından karşılanıyor. Bu hastalık en az 6 ay süren uzun süreli bir tedavi gerektirir. İlacını düzenli kullanan hastalar bulaşıcı değildir. Hastalar ilaçların kullanımından bir süre sonra kendilerini iyi hissetseler bile sakın ilaçlarını kullanmayı bırakmasınlar. Çünkü verem basillerinin çoğu hala canlı olup, akciğerlerin ayrı bölümlerinde gizlenebilirler ve eskisinden daha kuvvetli ve tehlikeli ve ilaca karşı daha dirençli hale gelebilir. Verem hastalarının kontrolleri ilaçları bittikten sonra de devam eder. Hastaların yakın çevresinin de kontrolü gerekir. Tüberküloz denen verem hastalığı başta akciğer olmak üzere beyin zarı, böbrekler, lenf düğümleri, bağırsaklar, karın zarı ve kemikler gibi birçok organı tutabilir. Halen tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olan veremle mücadelede halkımızı Verem Savaş Dispanseri ile işbirliğine davet ediyoruz' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com