''Vergilere yüzde yüz zam gelecek''

''Vergilere yüzde yüz zam gelecek''
Salih Tozan Kültür Merkezi’ndeki konferansın açılış konuşmasını yapan BTO Başkanı Mahmut Yavuz, değişen yasa hakkında kısa bilgiler verirken, işadamları olarak öncelikle Yeni Türk Ticaret Kanunu'na hakim olmak gerektiğini vurguladı

Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü Başkanı da olan Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Şükrü Kızılot, konuşmasına Balıkesir’in büyükşehir olacağını anımsatarak başladı.
 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olunca kentteki tüm evlerin, büroların, dükkanların, mağazaların, arsaların vergisinin yüzde 100 oranında artacağını belirten Prof. Dr. Kızılot, “Bu bildiğiniz gibi kanundan gelen bir düzenleme. Emlak Vergisi Kanunu’nun 8 ve 18'inci maddelerinde ‘Büyükşehir belediyesi sınırları içinde olan gayrimenkullerin emlak vergisi oranı yüzde 100 arttırımlı olarak uygulanır’ deniyor. Dolayısıyla olayın size ilk yansıması vergilerin artması olacak” dedi.
 
KÜÇÜK ESNAF GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ OLACAK
 
Büyükşehir uygulamasının küçük esnafı da yakından ilgilendirdiğini anımsatan Prof. Dr. Kızılot, “Bildiğiniz gibi basit usüle tabi mükellefler var. Örneğin bakkal, kasap, manav, kırtasiyeci, kuruyemişçi, peynirci. Bunlar artık basit usüle tabi olamayacak. Bu uygulama kalkıyor. Basit usülde ‘defter tutma’ diye bir olay yok. Bunlar gerçek usülde gelir vergisi mükellefi olacak. Defter tutmayla tanışacak. Üç ayda bir geçici vergi beyannamesi verecek. Bunlar da artık olsun. Ne de olsa büyükşehir oluyorsunuz artık” dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com