Verimli topraklar su ile buluştu

Verimli topraklar  su ile buluştu
Geçim Kaynağı tamamen tarıma dayalı olan Kütahya’nın Pazarlar İlçesi sulu tarıma geçti.
Geçim Kaynağı tamamen tarıma dayalı olan Kütahya’nın Pazarlar İlçesi sulu tarıma geçti. 
Pazarlar İlçesinde 1982 yılında yapımına başlanan ve 1990 yılında tam doluluk oranına ulaşan Pazarlar sulama gölet’i 2009 yılında İl özel idaresince kapalı sistem sulama boruları döşenerek tamamlandı.
İl Özel İdaresince kapalı sistem sulama sistemi 2009’da tamamlanan ve 30 yıldır hapis olan Pazarlar Sulama gölet’i suyu toprakla buluştu.
Pazarlar Sulama gölet’i 1982 yılında yapımına başlandığı ve 30 yıl sonra gölet’in suyu toprakla buluştuğu bildirildi. Gölet’in 2100 m3 havzası bulunuyor. Ayrıca Gölet’in 4500 dekar sulama havzası bulunuyor.
Pazarlar Sulama Gölet’inin işletmesini Pazarlar Belediyesi tarafından yapılacağı bildirilirken, Pazarlar ilçesinde araziyi sulamada vahşi sulamaya kesinlikle izin verilmeyeceği, sulamaların damlama ve yağmurlama olarak yapılacağı bildirildi.
Arazisini sulamaya başlayan Kamil Kul, “ Gölet’imizin suyu yıllardır toprakla buluşmayı bekliyordu. Arazimde kurduğum sulama tesisi ile ürünümü yağmurlama sistemiyle sulamaya başladım. Arazime ektiğim yonca’yı belirli zamanlarda sulama yapıyorum. Bu yıl içinde 3 defa biçim yapmayı umut ediyorum. Tüm arazi sahiplerinin sulama tesislerini kurup sulamaya geçmelerini bekliyoruz. Devlet buruya büyük yatırım yapmıştır. Bu yatırımın kullanılmaya başlaması bizleri son derece memnun ediyor. Bizlere bu imkanları veren herkese teşekkür ederim” dedi.
Pazarlar Belediye Başkanı Ahmet Torun ise, “ İlçemiz çiftçisi sulu tarımla tanıştı. Damla ve yağmurlama sulama sistemine geçilmesi için büyük çabalar sarf edildi. Gölet’imizin tüm işletmesi belediyemize aittir. Belediye olarak tüm çalışmalar tamamlandı. Sulama yapmak isteyenlerin belediyemize başvurmaları gerekmektedir. Üreticilerimize her türlü kolaylığı sağlıyoruz. İlçemizin verimli topraklarında sulu tarımla birlikte ürün çeşitlerin çoğalmasını ve üreticilerimizin daha çok kazanmalarını istiyoruz. Gölet’imizin sulu tarıma geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com