Veterinerlerden kurbanlık uyarısı...

Veterinerlerden kurbanlık uyarısı...
Tavşanlı İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli veteriner hekim Hazim Demirhan, Kütahya genelinde kaldırılan şap karantinasının ardından yetiştiricilere önemli uyarılarda bulundu.

Tavşanlı İlçe Tarım Müdürlüğünde görevli veteriner hekim Hazim Demirhan, Kütahya genelinde kaldırılan şap karantinasının ardından yetiştiricilere önemli uyarılarda bulundu.

Şap hastalığı nedeniyle Tavşanlı İlçe Hayvan Pazarı'nın 24 Ağustos'ta İlçe Hayvan Sağlık Komisyonu tarafından kapatıldığını anımsatan Demirhan, “Şu an itibariyle şap hastalığının geçmesi nedeniyle yine İlçe Hayvan Pazarımız açılmıştır” dedi.
“Yalnız yetiştiricilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar var” diyen Demirhan, Hayvan Pazarına satış yapmak için gelen yetiştiricilerin uyması gereken kuralların olduğunu belirtti. İlçede yetiştiricilik yapan satıcıların hayvanlarını satarken mutlaka yanlarında satışı yapılacak hayvana ait menşei ve pasaport bulunması gerektiğine vurgu yapan Demirhan, ilçe dışından gelen satıcıların ise İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinden alınan veteriner sağlık raporlarını da yanlarında bulundurmak zorunda olduklarını söyledi.
Kurbanlık alacak vatandaşların bu evraklara dikkat etmeleri gerektiğine işaret eden Demirhan şunları söyledi: “Şap hastalığı riski her zaman sürebilir. Çünkü havyan hareketi çok fazla olan bir yerleşim birimiyiz. Dolayısıyla vatandaşlar dikkatli olmalı. Şu an da bizim şap aşılama kampanyamız devam ediyor. Hayvanlara şap aşısı yaptırmayan vatandaşlarımız mutlaka bize başvursunlar. Kurbanlık alacak vatandaşlarımız da hayvanın şap hastası olup olmadığını bir takım gözlemlemelerle öğrenebilirler. Örnek olarak bu hayvanın genel durumu bozuk olur. Ağzında köpük ve ayağına doğru akan bir salya olur. Ağızlarında yaralar vardır. Topallama vardır. Vatandaşlarımız alacakları hayvanları veteriner hekimlere kontrol ettirerek alırlarsa daha iyi olur.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com