Vicdani retçi yazar tutuklandı

Vicdani retçi yazar tutuklandı
Taraf gazetesi yazarlarından vicdani retçi Ali Fikri Işık, firar suçu işlediği gerekçesiyle Edirne Askeri Mahkemesi tarafından tutuklanarak Edirne Askeri Cezaevi’ne gönderildi.

56 yaşındaki Işık, daha önce de 9 Haziran 2012’de tutuklanmış, 19 Ekim 2012’de iki gün yol izni verilerek askeri birliğine gitmesi şartıyla serbest bırakılmıştı.
 
19 Aralık 2012’de görülen son duruşmada, mahkeme Işık'a "Askerliğe elverişlidir" raporu veren Çorlu ve Kasımpaşa Askeri Hastaneleri'nden ek rapor talebinde bulunmaya karar vermiş ve duruşmayı 27 Şubat 2012’ye ertelemişti.
 
Ali Fikri Işık’ın gazeteci arkadaşı Fehim Işık, bianet’e yaptığı değerlendirmede davayla ilgilenen gönüllü avukat Hanifi Barış’ın yüksek lisans için yurtdışına gittiğini ve şu an Ali Fikri Işık’la kimsenin ilgilenmediğini ifade etti.
 
Aynı suçtan iki kez tutuklama olamayacağına dikkat çeken Işık, askeri mahkemenin Ali Fikri Işık’ın birliğine teslim olmadığı için firar suçu işlediğine ve bu nedenle tutuklu yargılanmasına karar verdiğini söyledi.
 
Ali Fikri Işık ise kararı protesto için cezaevinde açlık grevine bayladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com