Viranşehir ve Suruç'ta nevruz gerginliği

Viranşehir ve Suruç'ta nevruz gerginliği
Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, kutlanmasına izin verilmeyen Nevruz bayramı bahanesiyle toplanan PKK yandaşları polislere taşla saldırdı.

Polisin de biber gazı ve basınçlı su ile müdahale etmesiyle ilçede gerginlik başladı. Suruç ilçesinde de, çok sayıda polis olası gerginlik ihtimaline karşı önlem aldı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN!   

Viranşehir'de, BDP teşkilatı BDP Milletvekili Leyla Zana'nın katılımı ile ilçede bugün Nevruz bayramının kutlanacağını duyurdu. Ancak, polis BDP yöneticilerine 20 Mart'ta yapılacak kutlama için izin vermedi. Buna rağmen BDP'liler, kutlama için ilçede el ilanları dağıtarak çağrıda bulundu. İzin verilmeyen kutlama ve yasa dışı gösterilerin düzenlenme ihtimali üzerine bugün kent merkezinden çok sayıda polis zırhlı araçlar ile birlikte Viranşehir'e gönderildi.

POLİS ÇOCUKLARA OYUNCAK DAĞITTI

Erken saatlerden itibaren Viranşehir'e giden polis, Nevruz'un kutlanacağı Şırnak Mahallesi'ndeki Hayvan Pazarı'na gitti. Buraya girişlere izin vermeyen polis, burada bulunan hayvan sahiplerini de alanı boşaltmaları konusunda megafon ile uyardı.

Polis daha sonra boş alanın çevresinde toplanan çocuklara megafon ile taş atmamaları konusunda uyarıp, evlerine dönme çağrısı yaptı. Polisler daha sonra çocuklara yanlarında bulunan top ve oyuncakları dağıttı. Kısa süreli izdihamın yaşandığı dağıtımın ardından top ve oyuncak alan çocuklar evlerinin yolunu tuttu.

POLİSE TAŞ YAĞDIRDILAR

Yoğun güvenlik önlemi alınan ilçede, yaklaşık 200 kişilik kalabalık saat 10.00 sıralarında, kutlama alanına ulaşımı sağlayan Şırnak Mahallesi ile Atatürk Mahallesi'nin kesiştiği noktada polisle karşılaştı. Çoğunluğu çocuk yaşta olan ve yüzlerini poşu ile gizleyen kalabalık, dağılmaları yönünde uyarıda bulunan polise taş atmaya başladı. Bir anda taş yağmuruna tutulan polis, kalabalığa biber gazı ve zırhlı araçlardan basınçlı su sıkarak müdahale etti. Müdahale üzerine göstericiler ara sokaklara kaçtı. Yaşanan gerginlik üzerine bölgeye ilçe merkezinden takviye polisler sevk edildi. Değişik semtlerdeki ara sokaklarda göstericiler ile polis arasında çatışmanın sürdürdüğü Viranşehir'de gerginlik devam ediyor.

SURUÇ'TA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde de, izin verilmeyen Nevruz bayramını kutlama ihtimaline karşın ilçede yoğun güvenlik önlemi aldı. İlçe merkezinde zırhlı araçlar ile polisler güvenlik önlemi alırken, Nevruz kutlaması için toplanılacak alan ve BDP çevresine de takviye ekipler yönlendirildi. Suruç'ta, sabah saatlerinde başlayan gergin hava halen devam ediyor.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com