Virüs hapşırıkla 40 metre ileri gidiyor

Virüs hapşırıkla 40 metre ileri gidiyor
Virüs taşıyan damlacıklar, hasta kişinin hapşırmasıyla 40 metre, öksürmesiyle 6 metre, konuşmasıyla 2 metre ileri gidebiliyor.

Virüs taşıyan damlacıklar, hasta kişinin hapşırmasıyla 40 metre, öksürmesiyle 6 metre, konuşmasıyla 2 metre ileri gidebiliyor.
Grip ve öksürük gibi enfeksiyonlara yol açan 200'e yakın virüs bulunduğunu söyleyen uzmanlar, özellikle kış aylarında dikkatli olunmasını öneriyor. Kış ayında grip ve öksürük salgını gibi virüs kaynaklı enfeksiyon hastalıklarının sık görüldüğünü belirten Uzmanlar, viral bir enfeksiyonun 1 ay içerisinde tüm dünyaya yayılabileceğini söyledi.
Uzmanlar:'Grip ve öksürük salgınları, damlacıklarla bulaşır. Hapşırma, öksürme ve konuşma ile bu damlacıklar yayılarak, diğer kişilere hastalıkları bulaştırır. Hasta bir kişinin hapşırması sırasında virüs taşıyan damlacıklar 40 metre, öksürükte 6 metre, konuşmada ise 2 metre ileriye gidebiliyor. Bunlar yapılan araştırmalarla ortaya konulmuş gerçeklerdir. Virüsten kaçış yok. Kalabalık bir ortamda hasta bir kişinin dolaşması, birkaç kez de hapşırması ve öksürmesi yüzlerce kişiye virüsün bulaşması demektir. Hasta kişinin boğazındaki virüsü taşıyan damlacıklar, hapşırmadan bir dakika sonra karşıda kinin ağzına veya boğazına geçebiliyor' dedi.
Öksürmenin genelde basit bir hastalık olarak ele alındığını ifade eden uzmanlar, 'Virüs diğer organlara yayılıp ciddi hastalıklara yol açabilir. Özellikle çocuklarda ölüme kadar yol açabilir. Bu nedenle hastalık görülmeye başlandığında ciddiye alınmalı ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kış aylarında hastalıklardan korunmak için vücudun güçlü tutulması gerek. Kış aylarında iyi uyumak, dengeli beslenmek ve kalabalığın yoğun olduğu yerlerden uzak durmak gerekiyor. Virüs, dirençsiz vücudu yakaladığı zaman asla yorgun düşürür ve vücutta yayılır. Kurtulmak için de oldukça uğraşmak gerek' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com